Więcej czasu na dokumentację TP

Ministerstwo Finansów przesłało do konsultacji wewnątrzresortowych rozporządzenie przesuwające o pół roku termin na sporządzenie dokumentacji cen transferowych.

Ministerstwo Finansów przesłało do konsultacji wewnątrzresortowych rozporządzenie, które ma wydłużyć o pół roku termin na sporządzenie dokumentacji cen transferowych. Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów, podatnicy realizujący transakcje wewnątrzgrupowe za 2017 r. mają czas na sporządzenie dokumentacji lokalnej tzw. Local File do momentu złożenia deklaracji CIT. Dla większości podmiotów jest to 31 marca 2018 r. Resort chce przesunąć ten termin na 30 września 2018 r.

Rozporządzenie da też więcej czasu podatnikom rozliczającym się w kolejnym roku rozrachunkowym.

W tym roku po raz pierwszy podatnicy działający w Polsce mają obowiązek złożenia dokumentacji transakcji z powiązanymi spółkami zagranicznymi, przygotować analizę porównawczą cen i zeznanie CIT-TP albo PIT-TP. Z komunikatu na stronie Ministerstwa Finansów wynika, że rozporządzenie jest reakcją na liczne sygnały od firm. Podatnicy obawiają się, że nie zdążą w terminie złożyć odpowiednich dokumentów w obliczu intensywnych prac nad zamykaniem roku finansowego, przygotowywaniem sprawozdań finansowych i rocznych deklaracji podatku dochodowego.

MF poinformowało też, że prowadzi prace nad nowelizacją ustawy, która w znaczący sposób zmniejszy i uprości obowiązki dokumentacyjne dla podatników.

Treść komunikatu MF można znaleźć pod tym linkiem

Powiązane teksty