Dla jakich transakcji sporządzać dokumentację cen transferowych?

Przepisy art. 9a ustawy o CIT oraz art. 25a ustawy o PIT wskazują, że dokumentacja cen transferowych powinna być sporządzona dla transakcji, której wartość wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym przekroczy określone wartości. W przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępniania wartości niematerialnych i prawnych zastosowanie znajduje limit 30 tys. euro. Dla pozostałych...

Szacowanie cen transferowych na podstawie jednej danej to za mało

Szacowanie prowadzi do przybliżonej wyceny rynkowej wartości danego świadczenia. Aby było miarodajne, musi uwzględniać grupę danych porównawczych. Analiza cen transferowych prowadzi do wskazania przybliżonej ceny rynkowej. Punktem odniesienia dla wyznaczenia ceny w badanej transakcji jest więc najczęściej przedział wartości ustalony na podstawie kilku porównywalnych obserwacji (wnioskowanie znacznie częściej opiera się na przedziałach wyników niż pojedynczych...