Szybkie tempo prac nad wydłużeniem terminu na dokumentację TP

Jutro mija termin zgłaszania uwag do rozporządzenia wydłużającego o pół roku termin na sporządzenie dokumentacji cen transferowych. Ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Jutro, 27 lutego, mija termin na zgłaszanie uwag do projektu rozporządzenia wydłużającego o pół roku termin na sporządzenie dokumentacji cen transferowych. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia 22 lutego, więc czasu jest niewiele. Resort uzasadnia pośpiech koniecznością pilnego wdrożenia dokumentu w życie.

Zmiany są odpowiedzią na liczne uwagi i zapytania ze strony firm, których dotyczy dokumentacja cen transferowych. W tym roku podatnicy działający w Polsce mają po raz pierwszy obowiązek złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji TP. Firmy obawiały się, że nie zdążą w terminie przygotować odpowiednich dokumentów w obliczu intensywnych prac nad zamykaniem roku finansowego, przygotowywaniem sprawozdań finansowych i rocznych deklaracji podatku dochodowego.

Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów, podatnicy realizujący transakcje wewnątrzgrupowe za 2017 r. mają czas na sporządzenie dokumentacji lokalnej tzw. Local File do momentu złożenia deklaracji CIT. Dla większości podmiotów jest to 31 marca 2018 r. Resort chce przesunąć ten termin na 30 września 2018 r.

Przedłużenie terminów ma odnieść się do:

  • sporządzenia dokumentacji podatkowej
  • złożenia urzędowi skarbowemu oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej
  • dołączenia do zeznania podatkowego sprawozdania CIT-TP.

Ministerstwo Finansów proponuje, by rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.

Powiązane teksty