Zmiany podatkowe – perspektywa płatnika PIT

Jedną z większych zmian dotyczącą płatników podatku PIT będzie wprowadzenie exit tax – w formie łagodniejszej niż pierwotnie planowano oraz zwiększenie opłacalności zatrudnienia najbliższej rodziny.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 25 września, projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych i Ordynacji podatkowej (UD441, UC135) oraz nowelizację mającą na celu uproszczenia dla przedsiębiorców (UD278).

Łagodniejszy exit tax

Jedną z większych zmian dotyczących płatników podatku PIT będzie wprowadzenie exit tax, podatku od niezrealizowanych zysków przy przenosinach do innego kraju (pod warunkiem, że dana osoba mieszkała w Polsce co najmniej pięć lat). Rząd złagodził jednak nieco zapisy tego rozwiązania w stosunku do pierwotnych planów. Podatek będzie dotyczył osób, których aktywa przekraczają 4 mln zł (wobec pierwotnych 2 mln zł). Nie zmieniły się progi – podatek ma wynosić 3% podstawy opodatkowania dla podatników PIT (gdy nie ustala się wartości podatkowej składnika majątku) oraz 19% (w pozostałych sytuacjach). Korzystną zmianą jest też wprowadzenie zapisu umożliwiającego odzyskanie exit tax, jeśli dana osoba w ciągu pięciu lat powróci do kraju.

KUP małżonka

Projekt przewiduje, że osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły odliczyć od kosztów uzyskania przychodów (KUP) wynagrodzenie małżonka i małoletnich dzieci – na zasadach analogicznych do tych, które dotyczą pozostałych pracowników. Obecnie podatnicy ci mogą odliczyć od KUP jedynie składki ZUS najbliższej rodziny.

Ulga mieszkaniowa

Projekt zakłada też wydłużenie o 1 rok do 3 lat możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej w PIT osób, które chcą reinwestować pieniądze ze sprzedaży nieruchomości. Będzie można też zaliczyć koszt przebudowy i remontu nieruchomości poniesionych już po podpisaniu umowy deweloperskiej a jeszcze przed przeniesieniem własności. Warunkiem będzie przeniesienie własności w okresie trzech lat.

Korekta rozliczenia rocznego PIT

Projekt nowelizacji ustawy zakłada rozszerza możliwość preferencyjnego rozliczenia z dzieckiem dla małżonków i osób samotnie wychowujących dziecko przy korekcie zeznania rocznego PIT.

Przyjęte przez rząd projekty ustaw wprowadzają szereg bardzo głębokich zmian w opodatkowaniu przedsiębiorców. Oprócz wymienionych powyżej zmian dla podatników PIT, nowelizacja ma wprowadzić preferencyjne opodatkowanie (5%) dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP box, Innovation Box), regulować zasady opodatkowania dochodów z walut wirtualnych, wprowadzić nowe zasady raportowania schematów podatkowych „MDR” i zmiany w zakresie ogólnej klauzuli obejścia prawa podatkowego. Piszemy więcej na temat tych rozwiązań na naszym blogu.

Ustawy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego Webcastu EY: 8 dużych zmian, które czekają podatników w 2019 r. – szanse i wyzwania.

Więcej informacji i rejestracja


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>