Zielone światło dla podatku handlowego

Tomasz Wagner
Tomasz Wagner Starszy Menedżer
kontakt

Sąd UE orzekł w wyroku wydanym 16 maja 2019 r., że decyzja Komisji Europejskiej, na podstawie której Polska zawiesiła pobór podatku od sprzedaży detalicznej, była błędna.

Komisja ma obecnie dwa miesiące na złożenie odwołania do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jeśli tego nie zrobi, bądź jeśli TSUE podzieli wnioski pierwszej instancji, to Polska będzie mogła przywrócić pobór tego podatku.

Jest on należny od przedsiębiorców osiągający przychody powyżej 17 mln zł (pomiędzy 17 mln zł a 170 mln zł wedle stawki 0,8%, a powyżej 170 mln zł wedle stawki 1,4%). Przedsiębiorcy o niższych dochodach podatku mieli nie płacić. I to właśnie to zróżnicowanie zostało zakwestionowane przez Komisja Europejska uznając, że progresywna konstrukcja daniny może faworyzować mniejsze sklepy, co z kolei może być uznane za pomoc publiczną. W efekcie przepisy zawieszono, a sprawa ostatecznie trafiła przed instancje unijne.

Jeżeli rządowi uda się przywróć pobór podatku od sprzedaży detalicznej, to pomoże on solidne zasilić budżet państwa. Szacuje się bowiem, że przyniesie on ponad 1,5 mld zł wpływów.

Dla dużych sieci handlowych to konieczność do powrotu do weryfikacji swoich potencjalnych zobowiązań i nowy, stały element przy prognozowaniu cash flow. W oczekiwaniu na ostateczną decyzje Komisji, takie ćwiczenie można wykonać już dziś.

Chcesz wiedzieć czy i jak podatek od sprzedaży detalicznej wpłynie na Twój biznes?

Zapraszamy do kontaktu


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>