WSA: ładowanie samochodów elektrycznych stanowi świadczenie specjalistycznej usługi

Tomasz Wagner
Tomasz Wagner Starszy Menedżer
kontakt
Karol Sitek
Karol Sitek Konsultant
kontakt

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdza że, ładowanie samochodów elektrycznych nie stanowi dostawy towaru, a powinno być traktowane jak świadczenie specjalistycznej usługi.

Towarem, zgodnie z ustawą o VAT, poza rzeczami oraz ich częściami są także wszelkie postacie energii (w tym energia elektryczna). Dotychczas niewątpliwym było więc, że dostawę energii elektrycznej w myśl ustawy o VAT należy traktować jak dostawę towaru. Podmiot udostępniający platformę do ładowaniem samochodów elektrycznych wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie klasyfikacji podatkowej dostaw energii do samochodów elektrycznych. W treści wniosku stwierdził, że takie ładowanie nie powinno być traktowane jak tankowanie zwykłego samochodu (dostawa towaru – tu energii), ale jako świadczenie specjalistycznej usługi polegającej na naładowania pojazdu.

Po zaskarżeniu negatywnej odpowiedzi KIS, sprawa trafiła do WSA w Warszawie, który 6 czerwca 2018 r. wydając wyrok sygn. III SA/Wa 3071/17 uznał, że działalność stacji ładowania pojazdów nie jest tożsama z działalnością stacji paliw dostarczających konwencjonalne paliwa, lecz stanowi kompleksową usługę udostępnienia nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu pozwalającego wykorzystać powszechnie dostępną energię elektryczną do jak najszybszego i najwydajniejszego naładowania elektrycznego pojazdu. W uzasadnieniu swojego stanowiska sąd powołał się na fakt, że energia elektryczna w przeciwieństwie do innych paliw, np. benzyny, nie jest dystrybuowana na każdej stacji ładowania w taki sam sposób. W jego ocenie w zależności od jakości i szybkości urządzenia ją dystrybuującego, dana stacja może okazać się mniej lub bardziej atrakcyjna dla klienta mimo, że trudno dopatrzyć się w energii różnej jakości.

To ważny wyrok dla podmiotów już posiadających stacje ładowania pojazdów oraz tych, które dopiero zaczynają eksplorować ten rynek. Stanowi on również ciekawy przykład tego, jak przepisy prawa podatkowego i ich wykładnia musi zostać dostosowana do pojawiających się na rynku nowoczesnych technologii.


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>