Wielostronna Konwencja wejdzie w życie 1 lipca 2018 r.

Magdalena Zalech
Magdalena Zalech Starszy Menedżer
kontakt

MLI daje krajom, które ją ratyfikowały, narzędzie do walki z unikaniem opodatkowania na poziomie międzynarodowym.

Wielostronna Konwencja (tzw. MLI), wejdzie w życie 1 lipca 2018 r. – podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD). Będzie to możliwe, ponieważ Słowenia jako piąty kraj podpisała konwencję 22 marca i złożyła ją do depozytariusza, czyli Sekretarza Generalnego OECD. Wcześniej zrobiły to kolejno Austria, Wyspa Man, Wyspa Jersey i Polska.

Konwencja wchodzi w życie trzy miesiące po ratyfikacji jej przez pięć krajów (na razie tylko pomiędzy tymi krajami). Przez kolejne miesiące będą obowiązywały terminy przejściowe. Dlatego Konwencja wpłynie na skutki podatkowe od 2019 r. – podało OECD.

MLI została podpisana na początku czerwca 2017 r. przez reprezentantów 68 krajów należących do OECD. Kolejne kraje podpisały Konwencję w następnych miesiącach. Teraz każdy z nich przechodzi pełną procedurę ratyfikacji.

Wielostronna Konwencja w sprawie wdrożenia do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania podatkowych instrumentów zapobiegania zmniejszaniu podstawy opodatkowania i transferowi zysków (BEPS) („Multilateral Convention to Implement Tax Treaty Related Measures to Prevent Base Erosion and Profit Shifting”).

OECD szacuje, że straty przychodów związane z zaniżaniem podatków przez międzynarodowe korporacje kwalifikowane jako BEPS wynoszą 100-140 mld USD rocznie na całym świecie, co stanowi 4-10% kwoty podatków płaconych przez przedsiębiorstwa.

Konwencja daje rządom krajów, które ją ratyfikowały, narzędzie do walki z unikaniem opodatkowania na poziomie międzynarodowym. Przykładowo, urzędnicy mogą zakwestionować transakcję zawartą pomiędzy podmiotem polskim i zagranicznym, sztucznie wykorzystywanym po to, by uzyskać korzyści w postaci obniżenia podatku. MLI wpisuje się w rządowy program uszczelniania systemu podatkowego i ma na celu w szczególności utrudnienie transferu zysków wypracowanych np. w Polsce do innych krajów z niższym opodatkowaniem.

W związku z tym, że postanowienia Konwencji będą miały zastosowanie do podmiotów uczestniczących w transakcjach międzynarodowych zlokalizowanych w wielu różnych jurysdykcjach, to już dzisiaj warto dokonać oceny struktur holdingowych oraz przepływów międzynarodowych w celu przygotowania się do zmian wynikających z MLI.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj nagranie z Webcastu EY: Rewolucja w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Więcej informacji o webcaście

Autor: Anna Pleskowicz


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>