Webcast EY z Dyżurem Eksperta: Rekompensaty kosztów pośrednich emisji CO2 dla odbiorców energochłonnych

Zapraszamy na webcast, w trakcie którego eksperci EY wyjaśnią m.in.: czym są rekompensaty dla branż energochłonnych i kto może się o nie ubiegać oraz jak wygląda procedura wnioskowania o przyznanie rekompensat.

System rekompensat kosztów pośrednich CO2 dla firm energochłonnych wkroczył w decydujący etap procesu legislacyjnego. W ramach systemu wiele firm z branż energochłonnych będzie miało, po jego finalnym przyjęciu, możliwość uzyskania corocznego, liczonego w milionach złotych, zastrzyku gotówki stanowiącego zwrot części poniesionych przez nie kosztów pośrednich uprawnień do emisji CO2. Jest to rozwiązanie dopuszczalne przez prawo UE i znane z innych krajów członkowskich. Budżet programu ma w pierwszych dwóch latach wynosić 1,8 miliarda złotych.

Jak zawsze w tego typu przypadkach, warunkiem otrzymania pieniędzy będzie spełnienie wielu rygorystycznych warunków i dopełnienie obowiązków formalnych. Pierwsze wyzwanie przyjdzie już w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy, kiedy to odbiorcy energochłonni będą musieli zdecydować, czy będą się ubiegać o dedykowane ich sektorowi rekompensaty za cały 2019 r. czy skorzystają z mechanizmu „zamrożenia cen” za pierwsze półrocze 2019 r.

Podczas webcastu podzielimy się z Państwem unikatową wiedzą naszych ekspertów i omówimy wszystkie wątpliwości związane procesem ubiegania się o rekompensaty. Jako EY jesteśmy na poziomie eksperckim liderem obszaru rekompensat w Polsce. Przez ostatni rok, jako specjaliści przemysłu wspieraliśmy merytorycznie prace rządowo-przemysłowego zespołu w wypracowaniu pakietu rozwiązań w tym zakresie. Wcześniej, przygotowaliśmy kluczowe raporty dotyczące systemu rekompensat w Unii Europejskiej przekazane przez przemysł stronie rządowej, tj.: „Rozwiązania w zakresie wdrożenia schematów pomocy publicznej w postaci rekompensat na pokrycie pośrednich kosztów uprawnień do emisji – analiza prawno-porównawcza i postulaty de lege ferenda” z dnia 11 maja 2017 r. oraz „Założenia do projektu ustawy o pomocy publicznej w formie rekompensat na pokrycie kosztów pośrednich emisji w związku z funkcjonowaniem systemu EU ETS” z dnia 15 listopada 2017 r.

Biorąc udział w webcaście, dowiedzą się Państwo:

  • Czym są rekompensaty dla branż energochłonnych i kto może się o nie ubiegać?
  • Jak wygląda procedura wnioskowania o przyznanie rekompensat?
  • Jak poprawnie wyliczyć kwotę należnych rekompensat?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze mechanizmu wsparcia?
Data transmisji: 30 lipca 2019 r., godzina 10.00-11.00

Po webcaście będą Państwo mieli okazję zapisać się na bezpłatną, indywidualną, telefoniczną konsultację z ekspertem EY, która odbędzie się tuż po warsztacie (ilość miejsc ograniczona), w godz. 11.30-12.30.

Zapisz się 


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>