Uproszczone rozliczanie VAT importowego już nie dla każdego

Sławomir Czajka
Sławomir Czajka Associate Partner
kontakt

Bezkosztowe rozliczanie VAT importowego w wyniku stosowania procedury uproszczonej będzie ograniczone od 1 maja.

Koniec kwietnia 2019 r. to data graniczna na ponowną ocenę pozwoleń na stosowanie procedury uproszczonej przez organy celno-skarbowe. Chodzi o pozwolenia wydane na czas nieokreślony przed 1 maja 2016 r. Potrzeba ponownej ich weryfikacji wynikła z wprowadzenia w 2016 r. Unijnego Kodeksu Celnego (UKC) w miejsce wcześniej obowiązującego Wspólnotowego Kodeksu Celnego (WKC) i idącej za tą zmianą nowelizacji prawa celnego 20 sierpnia 2016 r. Ustawodawca dał organom czas na ponowne wydanie pozwoleń właśnie do końca kwietnia 2019 r.

Po 1 maja 2019 r. importy w uproszczeniu będą mogły być dokonywane tylko w poniższych przypadkach:

  • Spółka posiada pozwolenia na uproszczenia celne
  • Spółka dokonuje importów za pośrednictwem przedstawiciela pośredniego, który posiada takie pozwolenia
  • Spółka jest AEO

Tym samym, bezkosztowe rozliczanie VAT importowego (w deklaracji VAT), po 1 maja 2019 r. będzie możliwe tylko w sytuacji gdy:

  • spółka będzie posiadać własne pozwolenie na uproszczenia celne albo będzie AEO (w tym przypadku importu może dokonywać za nią agent celny, działający jako przedstawiciel bezpośredni)
  • spółka będzie dokonywała importów za pośrednictwem przedstawiciela pośredniego, który posiada pozwolenie na uproszczenia celne

Wskazać należy, że import towarów w procedurze uproszczonej to, poza korzyścią w VAT, ogromne ułatwienie logistyczne, szczególnie dla przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych, warto więc zapewnić ciągłość stosowania tych ułatwień przez spółki. W tym celu należy zapewnić sobie współpracę z agencją celną, która posiada odpowiednie pozwolenia i zgodzi się występować jako przedstawiciel pośredni bądź samemu uzyskać pozwolenie na procedury uproszczone, lub wystąpić o AEO.


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>