Ulga na nowe technologie – tylko do końca 2015 roku

Obecnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalają podatnikom na dodatkowe (oprócz amortyzacji) odliczenie dla celów podatkowych 50% kwoty wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii i tym samym odzyskanie 9,5% wydatków poniesionych na inwestycję kwalifikującą się do ulgi, nawet jeżeli w praktyce inwestycja polega tylko na zakupie oprogramowania czy nowych systemów informatycznych (w tym np. systemów klasy ERP).

W ostatnich dniach tempa nabrały jednak prace ustawodawcze zmierzające do wykreślenia z ustawy o pdop (art. 18b ustawy) i ustawy o pdof (art. 26c ustawy) przepisów dotyczących tzw. ulgi na nabycie nowych technologii. Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Ustawa zmieniająca powyższe przepisy (ustawa z 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności) została podpisana przez prezydenta 16 października br.

Zgodnie z brzmieniem przepisów przejściowych i wprowadzających ustawy zmieniającej, przewidziana jest ochrona praw nabytych w zakresie ulgi na nowe technologie – dla tych podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2016 r. nabyli prawo do odliczenia wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii na podstawie dotychczasowych przepisów. Podatnicy, którzy dokonywali inwestycji w nowe technologie, w tym np. w oprogramowanie, na przestrzeni ostatnich 5-6 lat i chcieliby bezpiecznie uzyskać zwrot niemal 10 % poniesionych na ten cel wydatków powinni więc jak najszybciej podjąć kroki zmierzające do skorzystania z ulgi na nowe technologie.

 


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>