Ulga IP Box także dla informatyków

Filip Kotarski
Filip Kotarski Starszy Menedżer
kontakt

Z ulgi IP Box mogą korzystać także osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a nie tylko duże firmy. Takie stanowisko prezentuje w najnowszych interpretacjach Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Oznacza to, że świat atrakcyjnych ulg jest otwarty również dla programistów i innych przedsiębiorców indywidualnych.

Obowiązująca od 1 stycznia 2019 r. ulga IP Box pozwala na opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką w wysokości 5%. Dotychczas podkreślano jej atrakcyjność dla dużych podmiotów prowadzących działalność innowacyjną. Okazuje się jednak, że w ostatnio wydanych interpretacjach Dyrektor KIS potwierdza, że z preferencyjnych zasad opodatkowania mogą korzystać także np. informatycy prowadzący jednoosobowe firmy i tworzący programy komputerowe. Warunek? Muszą przenieść na kontrahenta prawa autorskie do wytworzonego programu (zob. interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.224.2019.3.MR, czy 0113-KDIPT2-1.4011.243. 2019.1.BO).

Oznacza to, że z ulgi IP Box mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy uzyskujący dochody z praw do wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych czy produktów leczniczych. Przy czym w takich przypadkach podatnik musi spełnić dodatkowe wymogi związane z ochroną prawną oraz prawidłowo wyliczyć dochód z działalności innowacyjnej, co pomimo opublikowanych wyjaśnień przez MF, w praktyce budzi wiele wątpliwości.

Chcesz sprawdzić czy osoby, z którymi współpracujesz w modelu B2B mogą korzystać z ulgi IP Box?
Zapraszamy do kontaktu
Rozwiązanie EY: Duże oszczędności dzięki pakietowi ulg

Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>