Szczegółowa weryfikacja kontrahenta to zadanie fiskusa, nie podatnika

Nie można zobowiązywać podatnika do sprawdzania kontrahenta w takim stopniu, jak dokonują tego organy w trakcie kontroli podatkowej. Taki wniosek płynie z wyroku WSA w Łodzi o sygn. akt I SA/Łd 218/19.

Stan faktyczny

W spornej sprawie podmiot nabywał towary bezpośrednio od sprzedawców posiadających stoiska w centrum handlowym, przy czym towar był wydawany do rąk nabywcy na miejscu lub był przez sprzedawcę dostarczany do miejsca prowadzenia działalności nabywcy. W ocenie organów podatkowych podatnik nie kupował towarów od spółek, które widnieją na spornych fakturach VAT jako sprzedawcy, a faktury wystawione przez dostawców nie dokumentowały rzeczywistości gospodarczej.

Dodatkowo, organy podatkowe zarzuciły podatnikowi, że nie dochował należytej staranności w toku współpracy z dostawcami, w tym m.in. nie weryfikował tożsamości osoby, która dokonywała sprzedaży towaru i jej uprawnień do działania w imieniu zbywcy. Jednocześnie, organ podatkowy sam nie zweryfikował ustaleń faktycznych zgromadzonych w aktach sprawy (m.in. wynikających z decyzji wydawanych wobec podmiotów działających na wcześniejszych etapach obrotu, w tym bezpośrednich dostawców podatnika).

Co orzekł WSA?

Z takim stanowiskiem organu podatkowego oraz z taką praktyką nie zgodził się WSA w Łodzi. Sąd stwierdził, że nie można wymagać od podatnika wykonania czynności weryfikacyjnych, w których podatnik zastępowałby fiskusa. Potwierdza to także orzecznictwo TSUE.

O tym, co wynika z orzecznictwa TSUE oraz dlaczego wyrok WSA jest ważny nie tylko z powodu wymagania od organów podatkowych uwzględniania charakterystyki działalności podatnika przy ocenie zachowania przez niego należytej staranności przeczytasz w artykule: „Podatnik nie wyręczy fiskusa w pracy” opublikowanym w Rzeczpospolitej

 


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>