Split payment: Zachęta przyspieszonego zwrotu VAT po wejściu przepisów o podzielonej płatności

Patrycja Ozdowska
Patrycja Ozdowska Starszy Konsultant
kontakt

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) ma w opinii ekspertów przyczynić się do skutecznego ograniczenia zjawiska wyłudzeń podatku VAT, co pomoże w poprawieniu jego ściągalności.

Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności ma być dobrowolne, a decyzja o wejściu w system ma leżeć po stronie nabywcy. Rozdzielenie płatności skutkuje ulokowaniem części środków na dedykowanym rachunku VAT i w konsekwencji ograniczoną możliwością dysponowania nimi. Kwota zgromadzona na dedykowanym rachunku będzie mogła być kierowana zasadniczo jedynie na inne konta VAT lub do urzędów, a wydatki na cele inne niż zapłata VAT będą wymagały każdorazowej zgody Organu (wydawanej na wniosek podatnika do 90 dni od złożenia wniosku).

Regulator, mając świadomość możliwości pogorszenia płynności finansowej firm, zaproponował możliwość przyspieszenia zwrotu VAT na rachunek VAT.

Jak wskazuje się w projekcie, w przypadku wykazania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, urząd skarbowy będzie zobowiązany dokonać zwrotu różnicy podatku w 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia (zamiast standardowych 60 dni), w przypadku gdy zwrot trafia na rachunek VAT. Oczywiście – tak jak w przypadku standardowego terminu – jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowych weryfikacji, urząd może przedłużyć ten termin.

Przyspieszony zwrot – obok m.in. braku sankcji i wyłączenia solidarnej odpowiedzialności nabywcy z dostawcą za jego zobowiązanie podatkowe – ma stanowić dodatkową zachętę do stosowania nowego rozwiązania podzielonej płatności. Samo korzystanie ze split paymentu będzie miało duży wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą – będzie bowiem rodziło obowiązek dostosowania systemów ewidencji rachunkowych i IT, a także czy zarządzania finansami w okresie niedoborów płynnościowych, a ponadto umożliwia dwukrotnie szybszy zwrot podatku VAT, co dla niektórych podmiotów może stanowić bardzo ciekawą korzyść planowanych regulacji.

Czytaj więcej na temat split paymentu

Zobacz także: Ustawa o jawności życia publicznego. Procedury antykorupcyjne i ochrona sygnalistów.


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>