Rośnie efektywność kontroli

Najświeższe dane Ministerstwa Finansów potwierdzają tezę o coraz lepszym przygotowaniu urzędników skarbowych do kontroli.

Z danych przedstawionych w ostatnim czasie przez Ministerstwo Finansów wynika, że w I półroczu 2018 r. znacząco wzrosła efektywność kontroli skarbowych przy jednoczesnym spadku ich ilości. Tendencja ta realizuje się dzięki konsekwentnemu przenoszeniu ciężaru walki z nieprawidłowościami podatkowymi na etap planowania, typowania i wnikliwej analizy danych.

W ocenie Ministerstwa Finansów, to właśnie zmiana modelu typowania do kontroli powoduje ciągły wzrost efektywności działań realizowanych przez urzędników skarbowych. Znaczną zasługę takiego stanu rzeczy fiskus upatruje we wdrożonym narzędziu JPK_VAT, które pomaga minimalizować przede wszystkim potencjalne nieprawidłowości w podatku VAT. Co ważne – jednolity plik kontrolny w sposób zautomatyzowany i szybki dostarcza ważnych informacji, które znacznie ułatwiają pracę urzędnikom (bez konieczności przeprowadzania długotrwałych kontroli  fiskus może bowiem zidentyfikować łańcuch dostawy danego towaru).

O wzroście skuteczności kontroli świadczą dane statystyczne Ministerstwa Finansów, z których wynika, iż w pierwszym półroczu 2018 r. urzędy celno-skarbowe przeprowadziły łącznie 1700 kontroli ustalając zobowiązania podatkowe w wysokości 6 mld 40 mln zł, wobec 2633 kontroli zakończonych ustaleniami na kwotę 7 mld 437,4 mln zł w analogicznym okresie 2017 r. W konsekwencji kwota ustaleń na jedną kontrolę wyniosła w tym roku 3,55 mln zł, a w zeszłym roku było to „tylko” 2,82 mln zł.Poprawę efektywności działań fiskusa widać również w działaniach urzędów skarbowych, które w I poł. 2018 r. przeprowadziły łącznie 10.361 kontroli, a kwota ustaleń wyniosła 3 mld 880,7 mln zł. Odpowiednio w analogicznym okresie 2017 r. US zakończyły w sumie 13.854 kontroli ustalając zaległości podatkowe na kwotę 3 mld 209,9 mln zł. Co ważne urzędy skarbowe oprócz kontroli dużych podatników przeprowadzają kontrole również u małych przedsiębiorców, przez co średnia kwota ustaleń zrealizowanych przez US jest znacząco niższa od ustaleń urzędów celno-skarbowych.

Potwierdza się tym samym teza, że obecnie wizyta urzędników skarbowych nigdy nie jest przypadkowa i należy się do niej dobrze przygotować.

Chcesz wiedzieć więcej na temat praktycznych aspektów kontroli? Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webcastu Kontrola podatkowa – 6 kroków do zabezpieczenia firmy.

Więcej informacji i rejestracja


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>