Reforma WHT ponownie odroczona. Nowe przepisy od 1 stycznia 2021 r.

Magdalena Zalech
Magdalena Zalech Starszy Menedżer
kontakt
Michał Koper
Michał Koper Starszy Menedżer
kontakt
Ewelina Dolińska
Ewelina Dolińska Starszy Konsultant
kontakt

W dniu dzisiejszym (25 czerwca) weszło w życie rozporządzenie, zgodnie z którym obowiązek poboru WHT według ustawowych stawek 19% lub 20%, niezależnie od ulg dostępnych na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub krajowej implementacji dyrektyw Unii Europejskiej (PSD / IRD), zostanie ponownie odroczony o pół roku – czyli do końca grudnia 2020 r.

Przypomnijmy, że kluczowe zmiany reformy WHT wprowadzonej 1 stycznia 2019 r. obejmują:

  • Obowiązek poboru WHT według ustawowych stawek 19% lub 20%, niezależnie od ulg dostępnych na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub krajowych przepisów implementujących dyrektywy Unii Europejskiej (tzw. pay and refund system). Obowiązek ten został przesunięty już po raz czwarty i zgodnie z nowym rozporządzeniem zostanie odroczony do 31 grudnia 2020 r.
  • Nową, rozszerzoną definicję beneficjanta rzeczywistego (już obowiązuje).
  • Obowiązek dochowania przez polskiego płatnika należytej staranności podczas weryfikacji, czy odbiorca płatności jest uprawniony do zastosowania obniżonej stawki lub niepobrania WHT (już obowiązuje).

Warto podkreślić, że rozporządzenie nie wpływa na pozostałe elementy reformy WHT, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r.  Oznacza to, że polski płatnik już dziś jest zobowiązany do dochowania należytej staranności podczas weryfikacji czy odbiorca płatności jest uprawniony do korzystania z obniżonej stawki lub zwolnienia w podatku u źródła. Ponadto, podatników obowiązuje również nowa, rozszerzona definicja beneficjenta rzeczywistego.

W związku z powyższymi obowiązującymi już wymogami, jak również w odniesieniu do nowych zasad poboru planowanych od 1 stycznia 2021 r., warto już dziś odpowiednio zweryfikować ich wpływ na rozliczenia podatkowe oraz przygotować się do wejścia w życie nowych przepisów.


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>