Reforma stawek VAT – ważne zmiany dla podatników jeszcze w tym roku

Sławomir Czajka
Sławomir Czajka Associate Partner
kontakt
Rafał Gołba
Rafał Gołba Starszy Konsultant
kontakt

Sejm uchwalił projekt ustawy wprowadzającej nowy system stawek VAT i przekazał go do Senatu. Podatnicy mogą wrócić do przygotowań nad implementacją tych przepisów, które częściowo wejdą w życie jeszcze w tym roku.

Prace nad zmianą systemu stawek VAT trwają od dłuższego czasu, niemniej z uwagi na opór poszczególnych grup przedsiębiorców, prace w tym zakresie zostały chwilowo wstrzymane. Pojawiały się nawet pogłoski, że projekt ten trafi do kosza z uwagi na niskie poparcie polityczne – jak widać, po drobnej modyfikacji został on jednak przyjęty przez Sejm.

Od kiedy znajdą zastosowanie nowe stawki VAT?

Zgodnie z aktualnym brzmieniem projektu, preferencyjne stawki VAT (5% i 8%) znajdą zastosowanie w odniesieniu do publikacji elektronicznych już od listopada 2019 r. W tym terminie wejdą w życie również przepisy umożliwiające potwierdzanie stawki VAT przez podatników w drodze wiążącej informacji stawkowej (WIS).

W pozostałym zakresie, nowy system stawek VAT (w tym znowelizowane załączniki nr 3 i 10 do ustawy o VAT), wejdzie w życie od 1 kwietnia 2020 r.

Najważniejsze zmiany

Planowana nowelizacja dotknie niemal każdego podatnika podlegającego opodatkowaniu VAT – do najważniejszych zmian w tym zakresie należy zaliczyć:

  • w odniesieniu do towarów – system stawek VAT będzie oparty na Nomenklaturze Scalonej CN, która zastąpi dotychczasową Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU),
  • w przypadku usług zastosowanie znajdzie nowsza wersja PKWiU z 2015 r.
  • ustanowiona zostanie nowa matryca stawek VAT (załączniki nr 3 i 10 do ustawy o VAT) – lista towarów opodatkowanych preferencyjną stawką VAT (5% i 8%),
  • lista ponad 200 pozycji określających preferencyjne stawki VAT zostanie zmniejszona do kilkudziesięciu,
  • stawki będą ustalane na podstawie bardziej ogólnych grupowań CN. Takie rozwiązanie ma w założeniu ujednolicić stawki VAT w ramach tej samej grupy towarów i wyeliminować wątpliwości przy ustalaniu właściwej stawki VAT,
  • podatnicy będą mogli wnioskować o WIS – taka informacja będzie mogła być wykorzystana przez podatnika nie tylko na potrzeby ustalenia stawki VAT, ale również na potrzeby potwierdzenia skutków podatkowych w sytuacjach, gdy przepisy powołują się na klasyfikację statystyczną (CN lub PKWiU), przykładowo w zakresie obowiązku stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi wpisami na blogu, w których omawiamy nie tylko poszczególne zmiany w systemie stawek VAT, ale również podpowiadamy jak się do tych zmian przygotować.

Przeczytaj:

Zmiany w zakresie stawek VAT – PKWiU a CN

Jak sklasyfikować towar na gruncie CN

WIS pomoże ustalić stawki VAT

Jeżeli mają Państwo wątpliwości w zakresie ustalenia prawidłowej stawki VAT lub klasyfikacji CN/PKWiU dla swoich produktów, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami.

Rozwiązanie EY: Nowelizacja stawek VAT – nowe możliwości i ryzyka

Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>