Raport Indirect Tax in 2015

Przegląd najważniejszych problemów i zmian w podatkach pośrednich na świecie

Raport EY Indirect Tax in 2015 to szósta edycja publikacji prezentującej zmiany zachodzące w VAT, akcyzie, cłach i podatkach ekologicznych na świecie. Analiza obejmuje ponad 100 jurysdykcji (w tym Polskę) i zawiera najnowsze trendy i zmiany, mające obowiązywać w roku 2015 i w latach kolejnych.

W raporcie zaprezentowane zostały wnioski mające bezpośredni wpływ na działalność przedsiębiorstw. Oto przykłady:

  • Systemy VAT i podatku od sprzedaży upowszechniają się, stawki VAT, podatku od sprzedaży i akcyzy rosną.
  • Państwa członkowskie UE zwiększyły stawki podatku VAT w tempie wprost proporcjonalnym do tempa zmniejszania stawek podatku dochodowego i osobistego.
  • Szybki rozwój gospodarki internetowej powoduje, że np. rozwój e-commerce i wykorzystanie walut wirtualnych staje się celem coraz większej liczby rządów, które dostosowują swoje systemy podatkowe, aby obejmowały one także tego typu transakcje.
  • Światowa wymiana handlowa rozwija się, jednak w dalszym ciągu musi zmagać się z restrykcyjnymi praktykami w wielu regionach świata. Co korzystne, państwa negocjują rozwiązania ułatwiające handel globalny.
  • Instytucje podatkowe koncentrują się na egzekwowaniu podatków pośrednich. Zakres kontroli podatkowych zmienia się, a nowe narzędzia i zasady upraszczają dostęp organów podatkowych do danych podatników oraz zwiększają częstotliwość, efektywność i skuteczność kontroli podatkowych.

Pobierz raport

 


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>