Pułapki na cudzoziemca w KRS

Cudzoziemiec – członek zarządu zarejestrowanej w Polsce spółki trafia na szereg problemów, gdy chce złożyć dokumenty finansowe na elektronicznej platformie KRS.

Składanie sprawozdań finansowych i innych dokumentów do repozytorium dokumentów finansowych (RDF), elektronicznej platformy KRS,  jest gorącym tematem ostatnich miesięcy dla przedsiębiorców objętych obowiązkiem sprawozdawczym. Podmioty, w zarządzie których zasiadają Polacy lub chociażby cudzoziemiec posiadający numer PESEL i znający język polski, są w stanie sprostać temu obowiązkowi na nowych zasadach. Jednak dla przeciętnego cudzoziemca-członka zarządu polskiej spółki (np. osoby nieposiadającej numer PESEL, niewładającej językiem polskim), złożenie sprawozdania przez internet może okazać się już nie lada wyzwaniem.

Tytułem wprowadzenia (przypomnienia) – do 30 września 2018 r. dopuszczalne jest złożenie do repozytorium dokumentów finansowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości kopii dokumentów, których złożenie jest wymagane przez przepisy ustawy o rachunkowości. Chodzi o sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności oraz odpowiednie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez co najmniej jedną osobę fizyczną (której numer PESEL jest ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym, jest wpisana jako członek organu uprawnionego do reprezentowania spółki kapitałowej, wspólnik uprawniony do reprezentowania spółki osobowej, syndyk albo likwidator).

Cudzoziemiec-członek zarządu polskiej spółki być może zdążył pogodzić się z faktem, że z powyższego przepisu wynikają dla niego osobiście oraz dla spółki, w której zarządzie zasiada, dodatkowe obowiązki (oraz dodatkowe koszty) w porównaniu np. z ze spółkami, gdzie w zarządzie zasiadają Polacy. Musi wystąpić o nadanie numeru PESEL oraz złożyć wniosek o wpis numeru PESEL w KRS. Jednak to nie koniec utrudnień, które może napotkać na swej drodze obcokrajowiec-członek zarządu, chcący złożyć sprawozdanie finansowe.

Przez pewien czas na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości była opublikowana następująca informacja: „w związku z przeciążeniem systemu KRS, mogą pojawić się problemy z działaniem systemu do Bezpłatnego Zgłaszania Dokumentów Finansowych (…)”. Żartując nieco, cudzoziemiec-członek zarządu mógł się tym szczególnie nie przejąć i nie ostudziło to jego zapału do złożenia sprawozdania finansowego, gdyż mógł tej informacji po prostu nie zrozumieć. Strona Ministerstwa Sprawiedliwości przeznaczona do składania dokumentów finansowych dostępna jest bowiem jedynie w języku polskim (!). Załóżmy jednak, że cudzoziemiec-członek zarządu jest bardzo zdeterminowany i przy pomocy tłumacza, chociażby internetowego, przystępuje do utworzenia konta na portalu S-24, aby móc złożyć sprawozdanie finansowe.

Diabeł i tu tkwi jednak w szczegółach. Może się okazać, że cudzoziemiec-członek zarządu utknie na etapie zakładania konta na portalu S-24 w nieskończoność. W nieskończoność może bowiem oczekiwać na otrzymanie kodu weryfikacyjnego do aktywacji swojego konta. Ten kod może nigdy nie przyjść, a informacja, że kod nie przyjdzie, może do niego nigdy nie dotrzeć. Stanie się tak w sytuacji, gdy cudzoziemiec użył maila zarejestrowanego na zagranicznej domenie, a nawet na domenie spółki (!). Nie ma nigdzie ostrzeżenia, że taki problem może się pojawić, pomimo, że występuje on w praktyce, co potwierdza również samo Ministerstwo Sprawiedliwości.

Cudzoziemiec-członek zarządu, który szczęśliwie utworzył konto w S-24 i złożył sprawozdanie finansowe do RDF ma powody do prawdziwej dumy. Oznacza to bowiem, że jest człowiekiem wytrwałym, o stalowych nerwach.

Chcesz wiedzieć więcej o znaczeniu, jakie nowe przepisy mają dla pozycji prawnej podatników? Serdecznie zapraszamy do obejrzenia archiwalnego webcastu „Fiskus a podatnik – przewrót w relacjach czy tylko kosmetyka?”

Więcej informacji i rejestracja


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>