Projekt interpretacji ogólnej w sprawie 50% KUP

Przemysław Karwacki
Przemysław Karwacki Starszy Menedżer
kontakt

MF opublikowało nowy projekt interpretacji ogólnej w sprawie zasad stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu dla pracowników.

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się projekt interpretacji ogólnej w sprawie stosowania podwyższonych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów do honorariów autorskich otrzymywanych przez pracowników. Wydanie interpretacji ogólnej w tej kwestii było zapowiadane już od kilku miesięcy. Wstępna wersja interpretacji obejmuje nie tylko istotne kwestie poruszane dotychczas w interpretacjach indywidualnych i wyrokach sądów, ale adresuje również bardziej praktyczne aspekty, które płatnicy i podatnicy zwykle biorą pod uwagę dopiero stosując rozwiązanie w praktyce. Projekt interpretacji wyjaśnia m.in. zasady przechodzenia praw autorskich z pracownika na pracodawcę oraz wskazuje na obowiązek wyodrębnienia honorarium autorskiego w wynagrodzeniu pracownika. Brak w nim natomiast dodatkowych wskazówek w zakresie rodzajów działalności, które mogą być objęte przepisami o podwyższonych kosztach.

Trudno przewidywać na tym etapie ostateczny kształt interpretacji. Co najważniejsze, w ciągu najbliższych dwóch tygodni będzie ona przedmiotem konsultacji z zainteresowanymi stronami, czyli przede wszystkim pracodawcami wypłacającymi honoraria i pracownikami, którzy są autorami utworów. To dobra okazja dla płatników i podatników, którzy mogą zgłosić swoje propozycje lub uwagi do treści interpretacji ogólnej, szczególnie jeśli wstępna wersja nie adresuje kwestii dla nich istotnych. Tym bardziej, jeśli treść interpretacji ogólnej w obecnym kształcie będzie wymagała od nich zmiany obecnie stosowanego rozwiązania. Uwagi można zgłaszać drogą elektroniczną do 18 stycznia.

Pisaliśmy niedawno na blogu o wątpliwościach, jakie wywołują obecne przepisy o podwyższonych kosztach uzyskania przychodów i oczekiwaniach wobec interpretacji ogólnej MF w artykule Podwyższone koszty podatkowe dla twórców – w oczekiwaniu na interpretację ogólną.

Więcej na temat zasad stosowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów pisaliśmy w artykule Kierunek sądów wobec sposobu stosowania KUP dla twórców.

oraz KUP dla twórców: mnożą się wątpliwości interpretacyjne.

Bardziej szczegółowo omawialiśmy również zagadnienia związane z branżą informatyczną w artykule Sądy i fiskus bardziej przychylne wobec elastyczności w branży IT.


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>