Procedura legalizacji pobytu pracowników zagranicznych w Polsce

Emilia Piechota
Emilia Piechota Starszy Menedżer
kontakt

Na polskim rynku pracy często zdarzają się sytuacje, kiedy przyjazd i podjęcie pracy przez cudzoziemca jest pożądane niezwłocznie. Czynnikami na to wpływającymi są oczywiście kwalifikacje, doświadczenie zawodowe i znajomość branży takich osób, jednak istnieją również okoliczności opóźniające sprawny przebieg procesu legalizacji pracy i pobytu pracowników z zagranicy w Polsce. Mowa tu o licznych i skomplikowanych przepisach regulujących te sprawy.

Zaniedbania w dopełnieniu wszystkich potrzebnych formalności w procesie zatrudniania pracowników zagranicznych, brak odpowiednich pozwoleń i dokumentów skutkować mogą wysokimi kosztami i sankcjami w formie finansowej i niefinansowej (pogorszenie wizerunku, reputacji firmy).

Budzącą wiele wątpliwości kwestią jest proces zalegalizowania pracy cudzoziemca i opcja zwolnienia z obowiązku posiadania pozwolenia na pracę przy zastosowaniu odpowiedniego zwolnienia. Co jest problematyczne w tym temacie, to wskazanie właściwej kategorii pozwolenia na pracę (A, B, C, D lub E) oraz m.in. określenie metod, za pomocą których można zanalizować możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na rynku pracy danego państwa.

Legalizacja pobytu to proces składający się z wielu etapów, a posiadanie pozwolenia na pracę zalicza się do jego części wstępnej. Dla pracodawcy równie istotny powinien być sposób, w jaki zostanie przeprowadzony proces legalizacji pobytu zagranicznego pracownika w Polsce, a także rozwiązanie kwestii podróżowania takiej osoby za granicę.

Należy zwrócić uwagę, że duże znaczenie w procesach imigracyjnych ma aspekt podatkowy i ubezpieczeń społecznych. Odpowiednie przeprowadzenie oddelegowania do Polski może zmniejszyć koszty opodatkowania czy ubezpieczeń społecznych pracy cudzoziemca w naszym kraju.

Więcej informacji na powyższe tematy uzyskać będzie można na seminarium dotyczącym delegowania pracowników za granicę (organizator Wolters Kluwer), które odbędzie się 22 czerwca 2015 r. w Warszawie.

Więcej informacji o seminarium

 


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>