Pracownicze Plany Kapitałowe stają się rzeczywistością

Największe przedsiębiorstwa mają obowiązek wprowadzenia PPK już od 1 lipca 2019 r. Przedsiębiorcy powinni możliwie szybko rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowego systemu.

Czas start! Zgodnie z zapowiedziami, Prezydent podpisał 19 listopada ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Ustawa wchodzi w życie z początkiem 2019 r. Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób (pracowników i zleceniobiorców) zobowiązane będą do ich wprowadzania już od 1 lipca 2019 r. Harmonogram implementacji dla mniejszych firm został rozłożony na kolejne półrocza, przy czym ostatnie podmioty powinny ją zakończyć do 1 stycznia 2021 r.

Pracownicze Plany Kapitałowe obowiązywać będą te firmy, które w dniu 1 lipca 2019 r. nie będą prowadziły Pracowniczego Programu Emerytalnego dla co najmniej 25% osób o minimalnej składce pracodawcy wynoszącej co najmniej 3,5% wynagrodzenia.

Przedsiębiorcy powinni możliwie szybko rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowego systemu. Pierwszy ruch pozostaje wprawdzie w rękach podmiotów uprawnionych, które muszą utworzyć i zarejestrować PPK, a następnie zaprezentować ofertę rynkową. Mając jednak na względzie terminy ustawowe, zasadnym jest rozpocząć działania z wyprzedzeniem – pomimo pewnych niewiadomych. Wdrożenie PPK to nie tylko podpisanie umowy z wybraną instytucją. To także szereg niezbędnych do podjęcia prac wewnętrznych, m.in. przekazanie informacji do pracowników, określenie procesu obiegu dokumentów czy aktualizacja procesów naliczania płac. Wiąże się to z licznymi wyzwaniami – od personalnych (przypisanie i wyszkolenia osób odpowiedzialnych za obsługę), poprzez komunikacyjne aż po technologiczne. Kluczowym jest precyzyjne określenie wymogów i takie zaprojektowanie wewnętrznych procedur, aby od początku były one zgodne z przepisami, efektywne i w możliwie wysokim stopniu zautomatyzowane. Można więc powiedzieć, że ustawodawca po raz kolejny postawił przed przedsiębiorstwami spore wyzwanie organizacyjne.

Jednocześnie ci, którzy nie zabudżetowali jeszcze zwiększonych kosztów pracowniczych na 2019 r. mają ostatnią chwilę, żeby to zrobić. Perspektywa wzrastających obciążeń publicznoprawnych oraz wymagań kandydatów w procesach rekrutacji (pamiętajmy, ze bezrobocie w Polsce to 3,4%, a w Warszawie zaledwie 1,6%) po raz kolejny wymusza krytyczne spojrzenie na systemy wynagrodzeń. Warto rozważyć wprowadzenie zmian w strukturze płac, biorąc pod uwagę trendy w uelastycznianiu się relacji pomiędzy firmami a personelem. Nie bez znaczenia pozostaje też efektywność wykorzystanych środków tj. ocena tego, na ile oferowane przez daną firmę narzędzia wynagradzania faktycznie przekładają się na motywację pracowników i wprowadzenie ewentualnych dostosowań w tym zakresie.


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>