Pracodawco! Jesteś pewien, że dobrze wybrałeś instytucję finansową do PPK?

Do 25 października br. najwięksi pracodawcy muszą podpisać umowy z instytucją finansową o zarządzanie PPK. Dokonując wyboru jednej z nich powinni w szczególności wziąć pod uwagę kryteria wskazane przez ustawodawcę. Jednym z nich jest najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Czy Ty wziąłeś pod uwagę to kryterium?

Temat funkcjonowania systemu emerytalnego powraca często i budzi wśród społeczeństwa duże emocje. Zapoczątkowany w 2019 r. Pracowniczy Plan Kapitałowy tzw. PPK ma na celu wzrost świadczeń, jakimi będą dysponowały osoby po osiągnięciu wieku 60 lat. Obowiązek wprowadzenia PPK został nałożony na pracodawców. Ich wdrożenie jest procesem długotrwałym. Jego newralgicznym punktem jest wybór instytucji finansowej, której pracodawca powierzy pieniądze swoich pracowników.

Czym powinien kierować się pracodawca wybierając instytucję, której powierzy zarządzenie finansami pracowników? A co w przypadku, jeśli pracodawca wybrał już partnera, któremu zamierzał zlecić prowadzenie programów PPK, ale nie ma pewności czy jego wybór jest najkorzystniejszy?

Kto i kiedy powinien wprowadzić PPK

Nie wszyscy pracodawcy zostali zobowiązani do wprowadzenia PPK jesienią 2019 r. Wdrażanie programu nastąpi stopniowo. Do największych pracodawców, którzy obecnie wprowadzają PPK, od 1 stycznia 2020 r. dołączą firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników. Proces wprowadzania PPK we wszystkich zakwalifikowanych do programu firmach powinien zakończyć się w pierwszym kwartale 2021 r.

Pracodawcy objęci zmianą w pierwszym etapie, czyli 1 lipca, muszą pamiętać o ustawowym terminie na podpisanie umów o zarządzanie PPK, który upływa 25 października 2019 r. Aby podpisać umowę w odpowiednim terminie firmy muszą dokonać wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała pieniędzmi ich pracowników.

Wybierz z EY instytucję finansową, która będzie zarządzała PPK w Twojej firmie! 

Wybór instytucji finansowej

Obecnie pracodawca ma do dyspozycji 19 podmiotów zarządzających oferujących PPK.

Pracodawca dokonuje wyboru instytucji finansowej w szczególności na podstawie kryteriów wskazanych przez ustawodawcę. Jednym z nich jest najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych. Co to właściwie oznacza? Najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych to pojęcie dosyć pojemne i może być w przyszłości różnie interpretowane przez pracowników, związki zawodowe oraz PIP. Jeśli pracodawca, podczas wyboru instytucji finansowej, nie uwzględni należycie interesu pracowników, może okazać się w przyszłości, że w interpretacji wyżej wymienionych podmiotów naraża się na odpowiedzialność za niedochowanie należytej staranności i działanie na szkodę pracowników podczas procesu selekcji dostawcy PPK.

Chcesz wiedzieć, na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze najkorzystniejszej instytucji prowadzącej PPK? Jak prawidłowo uwzględnić kryteria ustawowe, żeby nie narazić się na zarzut niezachowania należytej staranności? Nie wiesz, od czego zacząć? A może już wybrałeś, ale masz wątpliwości czy właściwie?

Skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy, doradzimy i odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Jeśli już wybrałeś, jest jeszcze czas, aby szybko i sprawnie przeanalizować Twój wybór.
Wybierz z nami najkorzystniejsze PPK dla Twoich pracowników!

 


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>