PIT-12 pozwoli pracodawcy wypełnić i złożyć zeznanie za pracownika

Pracownicy, którzy chcą, aby zeznanie za 2013 r. wypełnił za nich pracodawca muszą przed 10 stycznia złożyć w zakładzie pracy oświadczenie na druku PIT-12. Spóźnienie będzie oznaczać konieczność samodzielnego przygotowania i złożenia zeznania.

Pracodawca wyręczy pracownika w wypełnieniu rocznego PIT, jeśli pracownik poda mu kilka informacji w wypełnionym PIT-12. Na skorzystanie z tej możliwości jest czas do 10 stycznia.

Za przekazanie oświadczenia należy uznać nie tylko osobiste przekazanie PIT-12 płatnikowi przez zainteresowanego, ale także, np. wysłanie oświadczenia pocztą.

Rozliczenie za pośrednictwem zakładu pracy jest możliwe jedynie dla tych podatników, którzy uzyskali przychody za pośrednictwem jednego płatnika. Warto pamiętać, że pracodawca nie tylko przygotuje PIT-40, ale również dokona rozliczenia podatku rocznego wynikającego z rozliczenia. Trzeba pamiętać, iż korzystając z powyższej możliwości pracownik nie może uwzględnić w rozliczeniu dodatkowych odliczeń podatkowych (np. ulgi z tytułu wychowywania dziecka) oraz skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem.

Rozliczenie dokonane przez pracodawcę nie musi jednak stać się rozliczeniem ostatecznym. Mimo otrzymania PIT-40, pracownik ma nadal prawo złożyć w ustawowym terminie zeznanie podatkowe i skorzystać z ulg.  Przygotowując zeznanie na podstawie PIT-40 należy pamiętać, że formularz ten nie jest tożsamy z informacją PIT-11 otrzymaną od pracodawcy. W zeznaniu przygotowanym po otrzymaniu PIT-40 należy uwzględnić finalną kwotę podatku rocznego, a nie kwotę zaliczek pobranych w trakcie roku przez płatnika (jak to robimy przygotowując zeznanie na podstawie informacji PIT-11).


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>