Limit na składki ZUS na razie bez zmian

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zmiany w przepisach znoszących limit 30-krotności na składki ZUS są niezgodne z Konstytucją.

TK uznał, że nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie narusza art. 2 Konstytucji. Z przepisu tego wynika, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Jednocześnie TK stwierdził niezgodność ustawy z art. 7 Konstytucji, a ten z kolei mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. W związku z tym, Prezydent poinformował, że odmawia podpisania ustawy. „Oznacza to, że postępowanie ustawodawcze uległo zamknięciu, a ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw nie wejdzie do systemu prawnego.” – czytamy w informacji opublikowanej na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

Wyrok TK ma istotne znaczenie dla firm, które zatrudniają osoby zarabiające miesięcznie ponad 11.000 zł brutto. Jeśli ich zarobki przekroczą 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok (za 2018 r. była to kwota 133.290 zł), pracodawca w kolejnym miesiącu zaprzestaje naliczania i przekazywania na konto ZUS składek emerytalnej i rentowej. Dotyczy to zarówno części składek finansowanych przez pracownika, jak i pracodawcę. Gdyby planowane zmiany weszły w życie, pracownik i pracodawca musieliby płacić składki na ZUS przez cały rok, niezależnie od wysokości osiągniętego przez pracownika przychodu.

Przypomnijmy, że uchwaloną nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do Trybunału skierował Prezydent. Jego wątpliwości dotyczyły trybu zaopiniowania projektu przez Radę Dialogu Społecznego, związki zawodowe oraz organizacje pracodawców. Parlament uchwalił bowiem nowelę zanim upłynęło 30 dni, jakie partnerzy społeczni mają na wyrażenie opinii o każdym projekcie dotyczącym spraw społecznych i gospodarczych. Trybunał uznał jednak, że do naruszenia doszło na etapie głosowania w Senacie. Warto przy tym pamiętać, że TK zakwestionował jedynie proceduralną stronę prac legislacyjnych, nie stwierdzając, że meritum projektu jest niezgodne z Konstytucją. Można się więc spodziewać, że prace nad projektem zostaną podjęte ponownie.

Temat kosztów wynagrodzeń zarządów i menedżerów wyższego szczebla zwrócił uwagę pracodawców w obliczu potencjalnej zmiany, niemniej jest on nadal istotny i warto rozważyć wprowadzenie zmian w strukturze wynagradzania, biorąc pod uwagę trendy w uelastycznianiu się relacji pomiędzy firmami a personelem. Bez kontekstu zmian prawnych jest to bezpieczniejszy proces, spada bowiem ryzyko zarzutów obejścia prawa.

Chcesz wiedzieć z jakich alternatywnych rozwiązań możesz skorzystać, aby obniżyć koszty zatrudnienia personelu i uelastycznić struktury zatrudnienia w firmie?

Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami oraz do obejrzenia webcastu, o tym jak wyprzedzać trendy rynkowe w wynagradzaniu i jak radzić sobie z dodatkowymi kosztami pracy, które są już przesądzone (np. PPK, danina solidarnościowa). Zachęcamy również do zapoznania się z raportem EY “Nowy trend w formule zatrudnienia. Era freelancera.“

Zapisz się na bezpłatną konsultację z ekspertem EY

Zobacz webcast     Pobierz raport


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>