Pierwsze zmiany w systemie stawek VAT wchodzą w życie
Z dniem 1 listopada 2019 r. wejdzie w życie ustawa wprowadzająca nowy system stawek VAT. Już od tego dnia niektóre towary będą mogły korzystać z niższej stawki VAT, natomiast podatnicy będą mogli ubiegać się o wydanie pierwszych wiążących informacji stawkowych.
Publikacje elektroniczne
Jedną ze zmian – wyczekiwaną przez miłośników dobrej lektury – jest obniżenie stawek VAT na książki i czasopisma sprzedawane w formie elektronicznej.
Opodatkowaniu 5% stawką VAT będzie podlegała dostawa takich produktów jak:
- książki, broszury i podobne materiały, drukowane, nawet w pojedynczych arkuszach (towary sklasyfikowane w pozycji CN ex 4901 z wyłączeniem ulotek),
- czasopisma regionalne lub lokalne (sklasyfikowane do pozycji CN ex 4902 lub CN 4911),
- książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania (sklasyfikowane do pozycji CN 4903 00 00),
- nuty drukowane lub w rękopisie, nawet ilustrowane lub oprawione (sklasyfikowane do pozycji CN 4904 00),
- mapy i mapy hydrograficzne lub podobne mapy wszelkich rodzajów, włączając atlasy, mapy ścienne, plany topograficzne i globusy, drukowane (sklasyfikowane do pozycji CN 4905).
Z kolei z opodatkowania 8% stawką VAT skorzysta dostawa takich produktów jak:
- gazety, dzienniki i czasopisma, nawet ilustrowane lub zawierające materiały reklamowe (towary sklasyfikowane w pozycji CN 4902 z wyłączeniem czasopism regionalnych lub lokalnych),
- roczniki (sklasyfikowane do pozycji CN 4911).
Powyższe stawki VAT znajdą zastosowanie również do takich publikacji sprzedawanych drogą elektroniczną oraz na nośnikach danych – z pewnymi wyjątkami. Ustawodawca postanowił, że czasopisma regionalne i lokalne (definicja takich czasopism znajdzie się w art. 2 pkt 27g ustawy o VAT) sprzedawane w formie papierowej oraz na nośnikach danych będą podlegały opodatkowaniu 5% stawką VAT, niemniej, takie publikacje sprzedawane drogą elektroniczną, będą polegały opodatkowaniu 8% stawką VAT. Ponadto, publikacje sprzedawane drogą elektroniczną, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej od odsłuchania muzyki, będą podlegały opodatkowaniu 23% stawką VAT.
O jakie nośniki danych chodzi w ustawie o VAT?
Mowa tutaj o takich nośnikach, które zostały sklasyfikowane do pozycji CN 8523. Podążając zakresem przedmiotowej klasyfikacji CN, są to m.in.:
- nośniki optyczne (np. CD, V-CD, CD-ROM, CDRAM, DVD),
- nośniki półprzewodnikowe (np. karty pamięci flash, USB/pendrive),
- nośniki magnetyczne (np. dyski, karty, taśmy, VHS, HI-8, mini-DV).
Wiążąca Informacja Stawkowa
W życie wejdzie również nowa instytucja Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Pisaliśmy o niej już na naszym blogu „WIS pomoże ustalić stawki VAT” (zachęcamy do lektury).
Uzupełniając przedmiotowe informacje należy zwrócić uwagę, że:
- projekt rozporządzenia w sprawie WIS jest na etapie opiniowania,
- wnioski będziemy kierowali do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej,
- opłata za wniosek będzie uiszczana na rachunek bankowy Krajowej Informacji Skarbowej (40 zł / produkt).
Co ważne, wnioski o WIS składać będzie można już od 1 listopada, niemniej moc wiążącą zyskają jednak dopiero z dniem 1 kwietnia 2020 r., kiedy to w życie wejdzie nowa matryca stawek VAT (załączniki nr 3 i 10 do ustawy o VAT).
Ustawodawca dał więc podatnikom 5 miesięcy na przygotowanie się do nadchodzącej zmiany stawek VAT. W tym czasie konieczne będzie:
- sklasyfikowanie sprzedawanych towarów i usług odpowiednio na gruncie CN oraz PKWiU 2015;
- przypisanie właściwych stawek VAT na podstawie nowych załączników do ustawy o VAT,
- wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości w drodze WIS,
- dostosowanie systemów księgowych / kas.
Wyznaczony termin na wykonanie powyższych zadań może się okazać więc sporym wyzwaniem. W szczególności w sytuacji gdy do czynienia mamy z dużą ilością towarów / usług wymagających analizy. W takich sytuacjach warto rozważyć zastosowanie narzędzia, które pomogłyby całkowicie lub przynajmniej w większej części przeprowadzić ten proces automatycznie.
Jeżeli zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie jest możliwe do wdrożenia w Twoim przedsiębiorstwie, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Rozwiązanie EY: Nowelizacja stawek VAT – nowe możliwości i ryzyka
Zachęcamy także do lektury raportu EY: Stawki VAT. Problemy, nadchodzące zmiany i proponowane rozwiązania, w którym przedstawiamy zwięzłe podsumowanie funkcjonowania dotychczasowego systemu stawek VAT oraz wprowadzone zmiany.
Pobierz raport
Bądź na bieżąco Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.
Zapisz się na newsletter >>