Pierwsze zmiany w systemie stawek VAT wchodzą w życie

Sławomir Czajka
Sławomir Czajka Associate Partner
kontakt

Z dniem 1 listopada 2019 r. wejdzie w życie ustawa wprowadzająca nowy system stawek VAT. Już od tego dnia niektóre towary będą mogły korzystać z niższej stawki VAT, natomiast podatnicy będą mogli ubiegać się o wydanie pierwszych wiążących informacji stawkowych.

Publikacje elektroniczne

Jedną ze zmian – wyczekiwaną przez miłośników dobrej lektury – jest obniżenie stawek VAT na książki i czasopisma sprzedawane w formie elektronicznej.

Opodatkowaniu 5% stawką VAT będzie podlegała dostawa takich produktów jak:

 1. książki, broszury i podobne materiały, drukowane, nawet w pojedynczych arkuszach (towary sklasyfikowane w pozycji CN ex 4901 z wyłączeniem ulotek),
 2. czasopisma regionalne lub lokalne (sklasyfikowane do pozycji CN ex 4902 lub CN 4911),
 3. książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania (sklasyfikowane do pozycji CN 4903 00 00),
 4. nuty drukowane lub w rękopisie, nawet ilustrowane lub oprawione (sklasyfikowane do pozycji CN 4904 00),
 5. mapy i mapy hydrograficzne lub podobne mapy wszelkich rodzajów, włączając atlasy, mapy ścienne, plany topograficzne i globusy, drukowane (sklasyfikowane do pozycji CN 4905).

Z kolei z opodatkowania 8% stawką VAT skorzysta dostawa takich produktów jak:

 1. gazety, dzienniki i czasopisma, nawet ilustrowane lub zawierające materiały reklamowe (towary sklasyfikowane w pozycji CN 4902 z wyłączeniem czasopism regionalnych lub lokalnych),
 2. roczniki (sklasyfikowane do pozycji CN 4911).

Powyższe stawki VAT znajdą zastosowanie również do takich publikacji sprzedawanych drogą elektroniczną oraz na nośnikach danych – z pewnymi wyjątkami. Ustawodawca postanowił, że czasopisma regionalne i lokalne (definicja takich czasopism znajdzie się w art. 2 pkt 27g ustawy o VAT) sprzedawane w formie papierowej oraz na nośnikach danych będą podlegały opodatkowaniu 5% stawką VAT, niemniej, takie publikacje sprzedawane drogą elektroniczną, będą polegały opodatkowaniu 8% stawką VAT. Ponadto, publikacje sprzedawane drogą elektroniczną, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej od odsłuchania muzyki, będą podlegały opodatkowaniu 23% stawką VAT.

O jakie nośniki danych chodzi w ustawie o VAT?

Mowa tutaj o takich nośnikach, które zostały sklasyfikowane do pozycji CN 8523. Podążając zakresem przedmiotowej klasyfikacji CN, są to m.in.:

 • nośniki optyczne (np. CD, V-CD, CD-ROM, CDRAM, DVD),
 • nośniki półprzewodnikowe (np. karty pamięci flash, USB/pendrive),
 • nośniki magnetyczne (np. dyski, karty, taśmy, VHS, HI-8, mini-DV).
Wiążąca Informacja Stawkowa

W życie wejdzie również nowa instytucja Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Pisaliśmy o niej już na naszym blogu „WIS pomoże ustalić stawki VAT” (zachęcamy do lektury).

Uzupełniając przedmiotowe informacje należy zwrócić uwagę, że:

 • projekt rozporządzenia w sprawie WIS jest na etapie opiniowania,
 • wnioski będziemy kierowali do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej,
 • opłata za wniosek będzie uiszczana na rachunek bankowy Krajowej Informacji Skarbowej (40 zł / produkt).

Co ważne, wnioski o WIS składać będzie można już od 1 listopada, niemniej moc wiążącą zyskają jednak dopiero z dniem 1 kwietnia 2020 r., kiedy to w życie wejdzie nowa matryca stawek VAT (załączniki nr 3 i 10 do ustawy o VAT).

Ustawodawca dał więc podatnikom 5 miesięcy na przygotowanie się do nadchodzącej zmiany stawek VAT. W tym czasie konieczne będzie:

 • sklasyfikowanie sprzedawanych towarów i usług odpowiednio na gruncie CN oraz PKWiU 2015;
 • przypisanie właściwych stawek VAT na podstawie nowych załączników do ustawy o VAT,
 • wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości w drodze WIS,
 • dostosowanie systemów księgowych / kas.

Wyznaczony termin na wykonanie powyższych zadań może się okazać więc sporym wyzwaniem. W szczególności w sytuacji gdy do czynienia mamy z dużą ilością towarów / usług wymagających analizy. W takich sytuacjach warto rozważyć zastosowanie narzędzia, które pomogłyby całkowicie lub przynajmniej w większej części przeprowadzić ten proces automatycznie.

Jeżeli zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie jest możliwe do wdrożenia w Twoim przedsiębiorstwie, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Rozwiązanie EY: Nowelizacja stawek VAT – nowe możliwości i ryzyka

Zachęcamy także do lektury raportu EY: Stawki VAT. Problemy, nadchodzące zmiany i proponowane rozwiązania, w którym przedstawiamy zwięzłe podsumowanie funkcjonowania dotychczasowego systemu stawek VAT oraz wprowadzone zmiany.

Pobierz raport

Współautor: Rafał Gołba


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>