Z ostatniej chwili: Rozprawa o limicie na składki ZUS odroczona

Trybunał Konstytucyjny nie rozstrzygnął na posiedzeniu 30 października, czy zmiany w przepisach znoszących limit 30-krotności na składki ZUS są zgodne z Konstytucją. Rozprawę odroczono do 13 listopada.

W rezultacie firmy nadal pozostają w niepewności. Jeśli 13 listopada Trybunał Konstytucyjny zgodzi się na zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS, oznacza to, że składki od wynagrodzeń pracowników będą odprowadzane przez cały rok niezależnie od wysokości osiągniętego przychodu, a nie jak obecnie tylko do momentu osiągnięcia limitu 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce. W efekcie pracownicy dostaną mniejsze wynagrodzenie netto, chyba że zatrudniający zdecydują się podnieść im uposażenie. Niezależnie od tej decyzji pracodawcy zapłacą więcej z tytułu składek pokrywanych w swojej części. Dla dużych podmiotów może to oznaczać nawet 10-20 mln zł dodatkowych kosztów.

W praktyce – po wyroku TK w listopadzie – firmy nie będą miały czasu na przygotowanie budżetów i uwzględnienie w nich dodatkowych kosztów, włączając także nowe obowiązki związane z PPK oraz daniną solidarnościową, a dodatkowo dostosowanie systemów płacowych i komunikację z pracownikami.


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>