Ochronna moc kontroli podatkowej – zmiana stanowiska organów bez szkody dla podatnika

Bartosz Czerwiński
Bartosz Czerwiński Adwokat / Menedżer
kontakt

Podatnik nie może być obciążony negatywnymi skutkami podatkowymi, zarówno w zakresie należności głównej, jak i odsetek od zaległości podatkowych, w sytuacji kiedy organ podatkowy kilkakrotnie potwierdzał prawidłowość rozliczeń VAT, by następnie zmieniając interpretację przepisów obciążyć go konsekwencjami tej zmiany.

Tak wynika z wyroków NSA o sygn. akt I FSK 780/17 i I FSK 272/17. Powyższa teza została powtórzona w wyroku NSA o sygn. akt I FSK 494/17.

Sprawa dotyczyła podatnika, który po piątej kontroli podatkowej dowiedział się, że rozliczenia VAT są nieprawidłowe, mimo iż poprzednie cztery kontrole potwierdzały prawidłowość tych rozliczeń. Efekt? Oprócz kilkunastomilionowej zaległości w VAT spółka była zobowiązana do zapłaty kilku milionów złotych tytułem odsetek od zaległości podatkowych.  Spółka postanowiła jednak odzyskać te pieniądze. Ostatecznie spór trafił do NSA, który orzekł, że organy podatkowe naruszyły podstawowe zasady postępowania poprzez wielokrotne potwierdzenie prawidłowości rozumienia i stosowania przepisów prawa podatkowego przez podatnika, by następnie zmieniając interpretację przepisów, obciążyć go konsekwencjami tej zmiany. Na podstawie orzeczenia zapłacone przez spółkę miliony złotych powinny być jej zwrócone z dodatkowymi odsetkami (8 proc. rocznie) za cały okres prowadzenia sporu.

Więcej na ten temat na Money.pl


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>