Nowe zasady stosowania 50% kosztów dla twórców?

Przemysław Karwacki
Przemysław Karwacki Starszy Menedżer
kontakt

Resort finansów zapowiedział wydanie interpretacji ogólnej w sprawie wynagradzania pracowników za prawa autorskie.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą pracowników naukowych zapowiedziało wydanie interpretacji ogólnej na temat wynagradzania pracowników za prawa autorskie. Nowe, obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. przepisy o stosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodu dla twórców, były już przedmiotem oficjalnych wyjaśnień ministra (w styczniu) i doczekały się zmiany (w lipcu). Mimo to regulacje te nadal budzą wątpliwości, zarówno po stronie pracodawców, którzy je stosują, jak i sądów oraz organów podatkowych, które wydają różnorodne wyroki i interpretacje w tym zakresie. Interpretacja ogólna będzie pomocna dla twórców i płatników PIT, jeśli wyjaśni kluczowe kwestie podnoszone dziś we wnioskach o interpretacje indywidualne.

Z zapowiedzi MF wynikają dwie istotne informacje. Po pierwsze, interpretacja ogólna ma dotyczyć wszystkich rodzajów działalności twórczej, które wiążą się z możliwością stosowania 50% kosztów. Obejmie zatem np. pracowników-twórców programów komputerowych czy osoby zajmujące się w firmach badaniami i rozwojem, a nie tylko pracowników naukowych. Po drugie, interpretacja ma wskazywać, jak płatnicy powinni ustalać wynagrodzenie za prawa autorskie, aby stosować podwyższone koszty podatkowe. W praktyce oznacza to raczej odpowiedź na pytanie „jak stosować podwyższone koszty” a nie „kto jest do nich uprawniony”. Skutki wydania interpretacji ogólnej będzie można oceniać dopiero po analizie jej treści,  jednak z góry można założyć, że każdy płatnik-pracodawca, który wynagradza pracowników za prawa autorskie i nalicza 50% koszty, będzie musiał co najmniej sprawdzić, czy stosowane dziś rozwiązanie odpowiada warunkom określonym przez MF.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zmian w prawie związanych z zatrudnianiem pracowników? Obejrzyj webcast EY: Wynagrodzenia w kontekście zmian PIT – możliwości i rozwiązania.

Zobacz webcast


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>