Nowe rodzaje centrów usług wspólnych mogą ubiegać się o zwolnienie w nowej strefie

W przeciwieństwie do SSE, centra usług obejmujące bardziej zaawansowane procesy będą mogły ubiegać się o zwolnienie w ramach PSI.

Z początkiem września weszły w życie przepisy wykonawcze dotyczące zwolnień podatkowych udzielanych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Powszechnie wiadomo, że zwolnienia są dostępne na terenie całego kraju w przeciwieństwie do poprzedniego systemu specjalnych stref ekonomicznych, gdzie zwolnienia można było otrzymać wyłącznie pod warunkiem zlokalizowania inwestycji na gruntach objętych statusem SSE.

Czy to oznacza, że każda działalność prowadzona na terenie Polski może ubiegać się o zwolnienie? Niestety nie. Podobnie jak w poprzednim systemie, utrzymano katalog działalności wyłączonych ze wsparcia. Natomiast zmniejszono zakres działalności wykluczonych ze wsparcia w ramach sektora usługowego. I tak w ramach Polskiej Strefy Inwestycji można uzyskać zwolnienie na następujące rodzaje działalności, które nie były dopuszczone w SSE:

  • pozostałe publikacje on-line określone w kategorii 58.19.2 PKWiU
  • usługi firm centralnych (head offices) i usługi doradztwa związane z zarządzaniem określone w dziale 70 PKWiU
  • usługi architektoniczne i inżynierskie określone w dziale 71,
  • usługi  w zakresie specjalistycznego projektowania określone w grupie 74.1,
  • usługi doradztwa w sprawach środowiska określone w podkategorii 74.90.13

To fundamentalna zmiana dla sektora usługowego. Zakres funkcji, które są przekazywane do centrów usług zlokalizowanych w Polsce, jest coraz bardziej zaawansowany. Niestety poprzednie przepisy nie nadążały za tymi zmianami i umożliwiały lokowanie w strefie tylko najprostszych procesów usługowych (call center, księgowość itp.). W ostatnich latach dochodziło do paradoksów, w których wspieraliśmy lokowanie w naszym kraju najmniej zaawansowanych centrów usług wspólnych, a centra usługowe o bardziej skomplikowanych funkcjach nie mogły ubiegać się o wsparcie w formie zwolnienia podatkowego. A przecież powinno być odwrotnie. Na szczęście nowe przepisy otwierają drogę do aktywnego wspierania i przyciągania do Polski nowych inwestycji związanych z centrami usług o dużo bardziej rozwiniętych procesach.

W kolejnych wpisach będziemy analizować inne kluczowe dla inwestorów kwestie związane z nowymi przepisami. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga.

Chcesz dowiedzieć się, jak wejście w życie Polskiej Strefy Inwestycji ułatwi proces uzyskania ulg? Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego webcastu „Polska Strefa Inwestycji w praktyce”.

Rejestracja


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>