Nowa danina przyspieszy decyzję o sprzedaży majątku

Eliza Skotnicka
Eliza Skotnicka Senior Manager
kontakt
Arnold Kowalski
Arnold Kowalski Starszy Konsultant
kontakt

Przedsiębiorcy, sprzedając swoje akcje jeszcze przed końcem 2018 r., mogą zaoszczędzić kilkadziesiąt tys. zł. Dlaczego? Od uzyskanego dochodu nie zapłacą daniny solidarnościowej.

Danina solidarnościowa oprócz dochodów: z pracy, z działalności gospodarczej, z najmu, będzie obejmowała także dochody z kapitałów pieniężnych. Chodzi o dochody, które podatnik uzyska od początku 2019 r., ale w przypadku papierów wartościowych nowy podatek obejmie także te nabyte przed końcem 2018 r. Podatnicy PIT, którzy planują sprzedaż swoich akcji, powinni więc rozważyć, czy nie zrobić tego jeszcze przed końcem 2018 r. Oszczędności mogą bowiem sięgać kilkudziesięciu tys. zł.

O podobnym kroku powinny pomyśleć również osoby prowadzące firmy rodzinne w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, jeśli planują np. sprzedaż firmowego majątku. Dochód z takiej transakcji również będzie podlegał opodatkowaniu daniną solidarnościową.

Zobaczmy to na przykładzie przedsiębiorcy, który ze sprzedaży akcji lub działalności gospodarczej podlegającej podatkowi liniowemu uzyska dochód w wysokości 2,5 mln zł. Jeśli transakcji dokona jeszcze w 2018 r., zapłaci 475 tys. zł podatku PIT (19 proc.), a jeśli zdecyduje się na sprzedaż w następnym roku, to oprócz 475 tys. zł zapłaci dodatkowo 60 tys. zł z tytułu daniny solidarnościowej. Przypomnijmy, że będzie ona pobierana w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne), czyli w naszym przykładzie 4 proc. x 1,5 mln.

Chcesz wiedzieć, jak zmieni się struktura kosztów pracy w 2018 r. i jakie działania można podjąć w najbliższym czasie? Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego webcastu Wynagrodzenia w kontekście zmian PIT – możliwości i rozwiązania.

Zobacz webcast


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>