MF zakończyło konsultacje interpretacji ogólnej w zakresie 50% KUP

Filip Kotarski
Filip Kotarski Starszy Menedżer
kontakt

Wydanie interpretacji ogólnej dotyczącej stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów może spowodować wygaszenie indywidualnych interpretacji przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem interpretacji ogólnej w sprawie warunków stosowania podwyższonych kosztów dla pracowników. Pisaliśmy o tym projekcie w artykule Projekt interpretacji ogólnej w sprawie 50% KUP.

Zakończył się już etap konsultacji podatkowych projektu, w których brał udział również EY. MF nie opublikował jeszcze ostatecznej wersji dokumentu. Warto jednak już teraz omówić najważniejsze wątki ujęte w projekcie, ponieważ znajdują się w nim wskazówki dla przedsiębiorców, w jaki sposób bezpiecznie stosować 50% koszty uzyskania przychodów dla twórców.

Projekt interpretacji wyjaśnia m.in. zasady przechodzenia praw autorskich z pracownika na pracodawcę oraz wskazuje na obowiązek wyodrębnienia honorarium autorskiego w wynagrodzeniu pracownika.

Istotnym stwierdzeniem w projekcie interpretacji jest wskazanie, że sposób wyceny honorarium autorskiego nie jest uregulowany w przepisach, ani w innych regulacjach. Oznacza to, że to pracodawca w porozumieniu z pracownikiem powinni ustalić w tym zakresie właściwe reguły, które będą adekwatne w danym przypadku. Dopuszczalne powinny być zatem zarówno procentowe jak i kwotowe metody wyceny honorarium autorskiego.

To ostatnie jest szczególnie istotne. Do tej pory bowiem rozstrzygnięcia organów podatkowych były często niekorzystne w interpretacjach dla przedsiębiorców, którzy przedstawiali własne propozycje wyceny.

W samym projekcie brak natomiast dodatkowych wskazówek dotyczących rodzajów działalności, które mogą być objęte przepisami o podwyższonych kosztach.

Zwracamy uwagę, że po wydaniu interpretacji ogólnej indywidualne interpretacje, posiadane przez przedsiębiorców, mogą zostać wygaszone z urzędu przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. A tym samym stracą swoją moc ochronną.

Jeśli stosują bądź stosowali Państwo 50% koszty uzyskania przychodów dla pracowników  – warto już dziś dokonać analizy własnej sytuacji pod kątem wskazówek zawartych w projekcie interpretacji i wprowadzić stosowne korekty w zasadach stosowania 50% KUP funkcjonujących obecnie w firmie. Dla tych z Państwa, którzy nie stosowali do tej pory tego rozwiązania – jest to dobry moment aby ponownie się mu przyjrzeć.


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>