MF: przyjęcia wewnętrzne należy raportować w JPK_MAG

Aleksandra Sewerynek
Aleksandra Sewerynek Starszy Menedżer
kontakt

Jak wynika z broszury Ministerstwa Finansów dotyczącej struktury JPK dla ewidencji magazynowej, przyjęcia wewnętrzne także podlegają raportowaniu w JPK_MAG. Zdaniem fiskusa, należy raportować je w sekcji dedykowanej dla przyjęć z zewnątrz (PZ).

Mimo obowiązywania JPK_MAG od lipca 2016 r., struktura ta nadal budzi wątpliwości podatników. Jedną z tego typu kwestii jest ustalenie, które ruchy magazynowe powinny być wykazywane w JPK_MAG.

Początkowe podejście fiskusa: należy raportować tylko ruchy wskazane w schemie JPK_MAG

W strukturze dla ewidencji magazynowej zostały wymienione cztery kategorie ruchów podlegających raportowaniu w JPK_MAG. Są to mianowicie:

  • przyjęcia z zewnątrz (PZ),
  • wydania na zewnątrz (WZ),
  • rozchody wewnętrzne (RW),
  • przesunięcia międzymagazynowe (MM).

Powyższy sposób opisu struktury może prowadzić do wniosku,  że  niewymienione w niej ruchy magazynowe, na przykład przyjęcia z wewnątrz (PW), nie muszą być raportowane przez podatników. Takie stanowisko wynikało także z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na jedno z pytań zamieszczonych w broszurze Odpowiedzi na pytania dot. JPK cz.2 z 2016 r.

Zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów

W najnowszej broszurze dot. JPK_MAG Ministerstwo Finansów zaprezentowało odmienne podejście, oparte na szerszym niż dotychczas sposobie rozumienia dowodów PZ. Ministerstwo wskazało mianowicie, że tego typu dowody dotyczą zwiększeń stanu magazynowego, w tym również zwiększeń magazynu, które pochodzą z wewnątrz jednostki np. przyjęcie wyrobów gotowych z produkcji do magazynu. Z powyższego wynika zatem, że zdaniem Ministerstwa Finansów w sekcji JPK_MAG dedykowanej dla przyjęć z zewnątrz (PZ), powinny być także wykazywane przyjęcia z wewnątrz (PW).

„Stara” struktura, nowe wyzwania?

Stanowisko fiskusa może oznaczać, że w dłuższej perspektywie zakres ruchów magazynowych podlegających raportowaniu będzie systematycznie rozszerzany. W związku z tym, już teraz warto rozważyć przeprowadzenie analizy dotychczas nieraportowanych ruchów magazynowych oraz weryfikację zdolności systemów IT do generowania JPK_MAG z większym zakresem danych.

Nasi specjaliści z zespołu Tax Technology & Transformation, którzy posiadają bogate doświadczenie w zakresie digitalizacji i elektronicznego raportowania danych podatkowych, w tym generowania i testowania wszystkich struktur JPK, chętnie wesprą Państwa w tym zakresie i odpowiedzą na Państwa ewentualne pytania – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Chcesz wiedzieć więcej o obowiązkach dla firm związanych z raportowaniem w formie JPK? Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego Webcastu EY: Jednolity Plik Kontrolny – perspektywa 2018.

Rejestracja

Współpraca: Wiktor Podsiadło


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>