MF precyzuje wątpliwości w kontekście CIT-8 i TP

Jakub Szarłowicz
Jakub Szarłowicz Starszy Konsultant
kontakt

Ustalając tzw. „progi dokumentacyjne” dla zagranicznego zakładu zlokalizowanego w Polsce uwzględnia się wartość przychodów (lub kosztów) przypisanych do takiego zakładu.

Obowiązki dokumentacyjne w zakresie cen transferowych determinowane są wartością przychodów lub kosztów za rok poprzedzający dokumentowany rok podatkowy. Pojawia się jednak pytanie, jakie wartości brać pod uwagę w przypadku zagranicznego zakładu, prowadzącego działalność w Polsce.

Czy powinniśmy uwzględniać wyłącznie dane finansowe polskiego zakładu, czy też również jednostki macierzystej (całej spółki)?

Istniejącą wątpliwość zaadresował Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 26 marca br. (sygn. DCT.8201.5.2018). Progi dotyczące dokumentacji lokalnej, jak również obowiązków w zakresie tworzenia analiz porównawczych czy przygotowywania dokumentacji grupowej należy odnosić do przychodów lub kosztów podatnika będącego nierezydentem, ale jedynie w zakresie w jakim przychody te lub koszty przypisane są do jego zagranicznego zakładu położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawowo określonych progów nie stosuje się zatem do przychodów lub kosztów generowanych przez całego podatnika będącego nierezydentem (tj. jednostkę macierzystą wraz z jej wszystkimi zagranicznymi zakładami położonymi w różnych państwach), ale jedynie do tych które zostały wygenerowane przez podatnika w wyniku działalności jego zakładu zagranicznego położonego na terytorium Rzeczypospolitej.

Powyższa wykładnia przepisów po pierwsze determinuje zakres obowiązków dokumentacyjnych zagranicznego zakładu, a jednocześnie rozwiewa wątpliwości co do prawidłowego wypełnienia zeznania rocznego CIT-8 (25). Mianowicie, w świetle powyższego, zagraniczne zakłady położone w Polsce i zobowiązane do złożenia zeznania rocznego CIT-8 (25), przy wypełnianiu pól dotyczących obowiązków w zakresie cen transferowych (tj. poz. 24, 25 oraz 26) powinny zaznaczyć odpowiednie kwadraty („tak” albo „nie”) w oparciu o obowiązki dokumentacyjne ustalone na podstawie przychodów lub kosztów, które są do nich przypisane.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zmian w prawie, które obowiązują od początku tego roku? Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego Webcastu EY: Wyzwania podatkowe 2018 – praktyczne porady i rozwiązania dla przedsiębiorców, który obejmuje też zagadnienia z zakresu cen transferowych.

Więcej informacji i rejestracja


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>