Ministerstwo Finansów opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w zakresie MDR

MF opublikowało odpowiedzi na pojawiające się w praktyce wątpliwości w zakresie MDR, m.in. sposób postępowania w przypadku, gdy złożona informacja zawiera braki lub błędy, nieotrzymanie NSP w terminie 7 dni, gdzie będzie udostępniona lista schematów podatkowych czy jak zachować się w przypadku braku terminowego raportowania.

  • W zakresie listy schematów standaryzowanych MF wskazał, że Szef KAS nie prowadzi takiej listy, co oznacza, że dany schemat powinien być zaraportowany przez każdego kolejnego podatnika „na nowo”. MF wyjaśnił również, że brak nadania NSP w terminie 7 dni nie oznacza, że uzgodnienie nie stanowi schematu podatkowego, a jedynie, że termin oczekiwania na NSP wydłuży się. Dodatkowo MF wskazał, że nadanie NSP nie jest równoznaczne z potwierdzeniem, że mamy do czynienia ze schematem podatkowym, a jedynie że wymogi formalne dotyczące zgłoszenia zostały spełnione.
  • Co istotne, MF potwierdził również możliwość złożenia tzw. czynnego żalu na podstawie przepisów KKS. Resort podkreślił jednocześnie, że złożeniu czynnego żalu powinno towarzyszyć dopełnienie obowiązku informacyjnego (tj. przekazanie właściwej informacji/ zawiadomienia Szefowi KAS).
  • Ministerstwo skomentowało również dyskutowaną szeroko na rynku kwestię raportowania leasingu wskazując, że na korzystającym nie ciąży automatycznie obowiązek złożenia informacji MDR-3 w przypadku złożenia przez promotora informacji MDR-1, jeżeli decyzja o zawarciu umowy była motywowana ekonomicznie.
  • Wyjaśnione zostały także praktyczne wątpliwości w kwestii sposobu złożenia pełnomocnictwa oraz dokonania opłaty od pełnomocnictwa.
  • Wśród odpowiedzi  znajdziemy też wskazówki techniczne odnośnie właściwego formatu plików przekazywanych do Szefa KAS oraz sposobu ich podpisu.
  • MF przypomina także, że w razie wątpliwości, pytania można przesyłać na dedykowaną skrzynkę: mdr.pomoc@mf.gov.pl.

Będziemy na bieżąco śledzić Portal Podatkowy i informować o kolejnych wyjaśnieniach MF.

Rozwiązanie EY: Obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR)

Współpraca: Aleksandra Owczarek


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>