Korekty na JPK_VAT (3) dopiero od lutego 2018 r.

Aleksandra Sewerynek
Aleksandra Sewerynek Starszy Menedżer
kontakt

Podatnicy będą raportować dane podatkowe na nowej wersji pliku JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r., ale korekty na nowej wersji będą składane dopiero od lutego 2018 r. 

Ministerstwo Finansów opublikowało 13 października 2017 r. nową strukturę JPK dla ewidencji sprzedaży i zakupu – JPK_VAT (3). Zgodnie z komunikatem Ministerstwa, będzie ona obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. i zastąpi obecnie stosowaną strukturę JPK_VAT (2). Jednocześnie, Ministerstwo Finansów nie wyjaśniło, na której strukturze podatnicy powinni dokonywać korekt rozliczeń za okresy sprzed 1 stycznia 2018 r. W związku z tym, eksperci EY zwrócili się z pytaniem w tej kwestii do Centrum Kompetencyjnego Usług Elektronicznych Izby Skarbowej w Łodzi – jednostki dedykowanej w sprawach związanych z JPK.

W przesłanej odpowiedzi, Centrum Kompetencyjne wskazało, że:

– „Wszystkie JPK_VAT (w tym korekty) składane do 31 stycznia 2018 r., muszą być przesyłane na starej strukturze JPK_VAT(2). Od 1 lutego 2018 r., wszystkie JPK_VAT (niezależnie od okresu, którego będą dotyczyły) będzie należało wysyłać na wersji (3)”.
Z powyższego wynika, że korekty wysyłane w styczniu 2018 r. (za okresy poprzednie) powinny być raportowane na strukturze JPK_VAT(2), natomiast dopiero te wysyłane od lutego będą składane na nowej wersji JPK_VAT(3).

Jest to istotna informacja dla wszystkich podatników, którzy zamierzają dokonywać korekt na początku 2018 r. Należy pamiętać, że wysyłka JPK_VAT na niewłaściwej strukturze może skutkować odrzuceniem pliku JPK na etapie jego technicznej weryfikacji w aplikacji dedykowanej do wysyłki tej struktury.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego webcastu, który odbył się 30 listopada 2017 r.

Więcej informacji o webcaście>>

Współpraca: Wiktor Podsiadło


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>