Kompleksowy audyt procesów podatkowych w EY

Michał Wiącek
Michał Wiącek Starszy Menedżer
kontakt

Dynamicznie zmieniające się regulacje i zwiększona efektywność kontroli skarbowych sprawiają że podatnicy poszukują nowatorskiego podejścia do rozliczeń z fiskusem.

Tak dynamicznego okresu w regulacjach podatkowych nie było od lat. Na początku roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i analogiczna – od osób fizycznych (CIT i PIT), obie wprowadziły głębokie zmiany w systemie podatkowym. Zmieniają się zasady rozliczania VAT, ma wejść w życie nowa ordynacja podatkowa. To próba zmniejszenia szarej strefy i równolegle odzwierciedlenie trendów widocznych na poziomie międzynarodowym, gdzie rządy próbują doprecyzować regulacje i pogłębić związki podatnika z krajem, w którym prowadzi biznes.

Efektem ubocznym tych zmian jest pogłębiająca się niepewność przedsiębiorców. Nawet osoby i firmy, które do tej pory nadążały za przepisami, teraz nie są w stanie zapoznać się z całością zmieniających się regulacji.

Tymczasem urzędnicy skarbowi i celno-skarbowi są coraz lepiej przygotowani do ewentualnych kontroli. Nasi klienci sygnalizują, że kontrole w ostatnich miesiącach są dużo trudniejsze niż w latach poprzednich. Zwiększona centralizacja kontroli, postępująca automatyzacja i rozpowszechnienie raportowania w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego umożliwiają Ministerstwu Finansów coraz bardziej precyzyjną identyfikację ewentualnych nieprawidłowości w przepływach finansowych w firmach. Ministerstwo Finansów zatrudniło szereg specjalistów – praktyków biznesu, którzy identyfikują dla resortu szare pola potencjalnych optymalizacji – obok cen transferowych i VAT to też transakcje łańcuchowe czy dokumentowanie usług niematerialnych. Podatnik, który chce nadążać za zmieniającym się podejściem MF, szuka coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań.

EY wychodzi naprzeciwko tym potrzebom. Na bazie wieloletnich doświadczeń stworzyliśmy Program Certyfikacji Podatkowej EY. To prowadzony w trybie ciągłym, kompleksowy audyt procesów i rozliczeń podatkowych od strony merytorycznej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat Programu Certyfikacji Podatkowej EY? Zapraszamy na naszą stronę internetową oraz do kontaktu z ekspertami EY.

Więcej informacji Skontaktuj się z ekspertem EY


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>