JPK okiem praktyków (część 3)

Co robić, gdy brak NIP kontrahenta, jak dostosować narzędzia księgowe do generowania JPK, co robić z uproszczeniami i fakturami korygowanymi do zera – to kolejne pytania, przed którymi stoją firmy raportujące dane podatkowe w formule JPK.

EY od wielu miesięcy wspiera swoich klientów w wypełnianiu obowiązków JPK m.in. poprzez oferowanie autorskich programów ekspertów EY – JPK okEY generator oraz JPK okEY tester, służących do generowania i merytorycznego oraz technicznego sprawdzania plików JPK oraz danych zawartych w tych plikach.

Postanowiliśmy podzielić się wiedzą z innymi. Przez kolejne tygodnie przedstawiamy problemy, jakie firmy mają ze zbieraniem danych, generowaniem ich i wysyłką.

W pierwszym artykule prezentowaliśmy zagadnienia związane z kodami podatków (mapowaniem i dodawaniem nowych kodów), dostosowywaniem planu kont do potrzeb raportowania JPK, uzgadnianiem JPK do deklaracji. W kolejnym – zagadnienia związane z raportowaniem JPK_VAT w jednym pliku, sposobami prezentacji danych (rozbijaniem faktur zakupowych na kilka pozycji JPK_VAT) oraz niepoprawnym wprowadzaniem prefiksów w transakcjach krajowych i zagranicznych.

Dziś trzecia, i na razie ostatnia, część cyklu. Z jakimi problemami borykają się firmy?

  • Niepoprawne używanie kropek i krzyżyków zamiast wartości „brak” w sytuacji, gdy nie ma numeru NIP kontrahenta

Dużą część analizowanych przez nas firm błędnie definiuje pozycje, w których nie jest określony NIP kontrahentów. Firmy uzupełniają braki np. kropkami i krzyżykami. Tymczasem Ministerstwo Finansów wskazuje, że w takich sytuacjach należy wprowadzać słowo „brak”. Resort może nakazać poprawę błędów, co z kolei może narazić podatnika na dodatkowe koszty.

  • Dostosowanie narzędzi generujących pliki z systemu księgowego na potrzeby JPK

Systemy księgowe służące do generowania danych nie przekładają się w proporcji 1:1 na pliki JPK. W efekcie pojawiają się luki w danych, oraz niejasności co do sposobu uzupełnienia poszczególnych pól. Dostosowanie narzędzi generujących pliki z systemu księgowego na potrzeby JPK jest problematyczne i wymaga wsparcia profesjonalnego doradcy.

  • Uproszczenia (niepełne nazwy kontrahentów, zrównanie daty sprzedaży z datą wystawienia dokumentu)

Poszczególne struktury powinny być uzupełniane dokładnymi informacjami. Podkreślamy, że na bazie naszego doświadczenia w testowaniu plików JPK, jakość populacji danych wpływa w znaczący sposób na wyniki testów, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwia przeprowadzenie niektórych z nich (np. brak konsekwencji w oznaczeniach kontrahentów podatnika).

Ponadto firmy często przesyłają dane uproszczone – z uwagi na funkcjonalności systemu księgowego lub ograniczenia spowodowane procesami i organizacją prowadzenia księgowań w spółkach. Dla przykładu – firmy często upraszczają datę operacji / datę księgowania / datę dokumentu księgowego (w strukturze JPK_KR) wpisując do odpowiednich pozycji tą samą datę. Skutkuje to raportowaniem nieprawdziwych informacji podatkowych.

By umożliwić poprawne przesyłanie danych, zasadne wydaje się w takich sytuacjach dokonanie odpowiednich modyfikacji procesu księgowego i czasami również funkcjonalności systemów księgowych.

  • Faktury korygowane do zera

Podczas naszych prac związanych z weryfikacją JPK, wielokrotnie spotkaliśmy się z metodologią polegającą na tym, że spółki w raportowanych plikach (oraz w swoich rejestrach VAT, które to stanowią źródło danych zaciąganych do JPK) stosunkowo często prezentują faktury korygowane do zera, dla których to faktura pierwotna i faktura korygująca są z tego samego okresu. Najczęściej, w takich przypadkach są to faktury, które nie weszły do obrotu i nie dokumentują żadnej transakcji.
Znane nam podejście organów do tego typu faktur mówi, że generalnie nie powinny się one znaleźć w plikach JPK oraz rejestrach VAT.

Jak zabezpieczyć swoją firmę przez ewentualnością wystąpienia pomyłek i koniecznością korygowania faktur oraz plików JPK? Warto skorzystać z narzędzia JPK okEY tester, które umożliwia szybką weryfikację poprawności formalnej i merytorycznej plików JPK_VAT oraz weryfikację numerów NIP. JPK okEY tester umożliwia samodzielne przeprowadzenie testów merytorycznych JPK, a każdy test jest opatrzony komentarzem ekspertów EY.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na bezpłatny webcast, który odbędzie się 30 listopada 2017 r. (czwartek). Transmisja dedykowana  mikroprzedsiębiorcom odbędzie się w godz. 10:00-10:30.

Więcej informacji o planowanym webcaście>>

 


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>