IP Box: nowa ulga i nowe możliwości

Tomasz Socha
Tomasz Socha Associate Partner
kontakt

Informatycy prowadzący działalność jednoosobową mogą korzystać z ulgi IP Box – potwierdza Dyrektor KIS w najnowszych interpretacjach. Dla programistów to przede wszystkim korzyść finansowa, dla firm z branży IT to ważne narzędzie do walki z brakami kadrowymi.

Sektor technologii informatycznych rozwija się bardzo dynamicznie. Wraz z tym rozwojem pogłębia się jednak problem braków kadrowych w firmach IT. W poszukiwaniu skutecznych metod utrzymania swojej konkurencyjności na rynku oraz zatrzymania talentów firmy proponują kandydatom do pracy wiele korzystnych rozwiązań w ramach zatrudnienia.

50% KUP dla pracowników

Jednym z takich rozwiązań są podwyższone (50%) koszty uzyskania przychodu stosowane do honorariów wypłacanych informatykom–twórcom. Polega to na tym, że pracownik, który tworzy programy komputerowe lub inne dzieła, może pomniejszyć przychody uzyskane z praw autorskich o zryczałtowane 50-procentowe koszty ich uzyskania. Warunkiem jest jednak to, aby przeniósł prawa autorskie do wytworzonego programu na pracodawcę. Konieczne jest także dokonanie wyceny dzieł przez pracodawcę. Wycena będzie odnosiła się do konkretnych efektów prac stworzonych, współtworzonych przez danego pracownika w okresie rozliczeniowym. A osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich.

Przy czym te preferencyjne zasady opodatkowania są dedykowane tylko osobom pozostającym w stosunku pracy. Oznacza to, że osoby podejmujące współpracę na zasadach B2B nie mogą z nich skorzystać.

IP Box dla B2B

Trzeba podkreślić, że współpraca B2B, jako jedna z form elastycznego zatrudnienia, to także jedna z metod skutecznej walki z problemami kadrowymi firm. Okazuje się jednak, że i w odniesieniu do tej formy współpracy może być zastosowane równie korzystne, o ile nie korzystniejsze, rozwiązanie. Mowa o uldze IP Box, która pozwala na opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką w wysokości 5%. Potwierdzają to najnowsze interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z których wynika, że prowadzący jednoosobową dzielność informatyk, tworzący programy komputerowe, może skorzystać zastosować ulgę IP Box w stosunku do dochodu ze sprzedaży praw autorskich.

Jakie są warunki w tym przypadku? Otóż jest to wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej oraz przeniesienie na kontrahenta praw autorskich do wytworzonego programu (zob. interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.224.2019.3.MR oraz 0113-KDIPT2-1.4011.243. 2019.1.BO).

Nowe możliwości dla zatrudniających

Dla firm IT, które nawiązują współpracę z informatykami na zasadach B2B to także bardzo dobra wiadomość. W związku z faktem, że w branży IT jest to powszechna forma zatrudnienia, konkurencję o tych najlepszych wygrają te firmy, które będą w stanie wdrożyć u siebie model korzystania przez ich kontrahentów z tej formy opodatkowania. Efektywnie jest to zmiana z 19% na 5%.

Chcesz wiedzieć w jakim zakresie w ramach współpracy B2B możesz wprowadzić możliwość stosowania ulgi IP Box, spełniając wymogi określone w przepisach?

Zapraszam do kontaktu!

Duże oszczędności dzięki pakietowi ulg: B+R, 50% KUP, PSI, IP Box

 


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>