Firmy składają JPK_VAT, ale nie chcą automatyzacji księgowości

Mimo upowszechnienia obowiązku raportowania danych podatkowych w pliku JPK_VAT, firmy mają ograniczoną gotowość do wdrażania nowych technologii w procesach księgowych.

W poniedziałek, 26 lutego, minął termin na wysyłanie pliku JPK_VAT za styczeń 2018 r. dla wszystkich przedsiębiorców rozliczających faktury VAT, również mikroprzesiębiorców.

Tymczasem, jak wynika z badania „Robot w służbie księgowości” przeprowadzonego na zlecenie EY, firmy mają ograniczoną gotowość na wdrożenie nowych technologii w procesach księgowych.

Nasycenie nowymi technologiami poszczególnych procesów księgowych zazwyczaj nie przekracza 50%  – podają ankietowani przez nas księgowi.

Jednolity Plik Kontrolny, obowiązkowy dla większości firm, pozytywnie wyróżnia się w statystyce automatyzacji procesów. Z badania EY wynika, że JPK wykorzystuje 81% badanych, a planuje go wdrożyć kolejne 17%. Jednak, zdaniem naszych respondentów, nawet upowszechnienie raportowania danych podatkowych w formie JPK nie stanowi kroku w stronę automatyzacji procesów księgowych.

Czy wprowadzenie JPK jest krokiem w kierunku automatyzacji procesów księgowych?

Warto zwrócić uwagę, że nowe technologie pojawią się w księgowości szybciej niż spodziewa się większość ankietowanych przez nas księgowych. Z wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów wynika, że Pliki JPK mają zastąpić tradycyjną sprawozdawczość podatkową transakcji VAT.

 

Chcesz wiedzieć więcej?   Pobierz raport „Robot w służbie księgowości”.


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>