Eksperci EY kompleksowo o split payment

Eksperci EY kompleksowo opisali zagadnienia związane ze split payment w najnowszej książce „Mechanizm Podzielonej Płatności Split Payment. Tło, korzyści, zagrożenia. Ujęcie branżowe”.

Mechanizm podzielonej płatności (split payment) to niewielki wycinek rzeczywistości podatkowej. Jednak wprowadzenie tego rozwiązania może oddziaływać też na inne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej, poza rozliczeniami VAT. Eksperci EY uznali, że to zagadnienie jest w swojej istocie kompleksowe i zasługuje na odpowiednio wielowymiarowe opracowanie. Opisujemy mechanizm podzielonej płatności w swojej najnowszej książce „Mechanizm Podzielonej Płatności Split Payment. Tło, korzyści, zagrożenia. Ujęcie branżowe”.

Pomysł wydzielenia kwoty podatku VAT i płatności na odrębny, bezpieczniejszy rachunek bankowy, wydaje się być genialny i zarazem prosty we wdrożeniu. Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. I tu od razu warto wspomnieć– rozwiązania i pomysły z innych krajów Unii Europejskiej, które wdrożyły już split payment, nie są szczególnie pomocne. Polska zaproponowała inny sposób przelewania kwoty VAT na wydzielony rachunek, a więc nasze doświadczenia są unikalne.

Pojawia się wiele wątpliwości merytorycznych i technicznych. Książka wyjaśnia te najważniejsze. Ministerstwo Finansów również dostrzegło potrzebę pogłębienia informacji na ten temat ze strony podatników. Odpowiedzią jest ministerialny dokument „Objaśnienia podatkowe z 29 czerwca 2018 r. Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności (MPP)” opublikowany na początku lipca. Podatnik, który zastosuje się do objaśnień podatkowych MF, będzie objęty pełną ochroną wynikającą z Ordynacji podatkowej.

Nowe prawo weszło w życie 1 lipca 2018 r., a wciąż wielu podatników zastanawia się, czy i kiedy muszą być gotowi na stosowanie podzielonej płatności. Spodziewamy się upowszechnienia split payment, nawet jeśli mechanizm ten jest na tym etapie dobrowolny. Wybór formy płatności należy do nabywcy towarów i tuż po wejściu w życie nowych przepisów wiele największych polskich firm zadeklarowało publicznie, że będzie wykorzystywało podzieloną płatność do wszystkich swoich zobowiązań. Niewątpliwie uruchomi to mechanizmy ekonomiczne zachęcające, albo wręcz zmuszające innych przedsiębiorców do korzystania z rachunku VAT.

Co więcej, Ministerstwo Finansów rozważa zastąpienie mechanizmu odwróconego obciążenia VAT stosowanego obecnie w branżach najbardziej wrażliwych na wyłudzenia podatku (takich jak handel wyrobami metalowymi, złomem, elektroniką czy usługi budowalne) obowiązkowym systemem podzielonej płatności. Wzmocniłoby to tylko bodźce rynkowe upowszechniające mechanizm split payment. Trzeba się więc przygotować.

Zachęcamy zatem do lektury naszego opracowania. Zarysowuje ono kontekst podzielonej płatności w schematach wyłudzeń podatkowych i wśród innych metod tzw. uszczelniania systemu. Opracowanie opisuje krok po kroku zasady działania podzielonej płatności, opisując szeroko zalety tego rozwiązania, mankamenty i wyzwania związane z jego stosowaniem. Staje ono także przed próbą omówienia konsekwencji mechanizmu podzielonej płatności w poszczególnych branżach gospodarki. Uniwersalne obserwacje uzupełnione są więc także o ujęcie szczegółowe – bo inne będą skutki podzielonej płatności dla sektora publicznego, a inne np. dla eksporterów. To czyni niniejszą książkę nowatorskim źródłem informacji o podzielonej płatności, którego na naszym rynku wydawniczym do tej pory brakowało.

Chcesz wiedzieć więcej o należytej staranności w rozliczeniach VAT? Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego Webcastu EY: Kodeks dobrych praktyk VAT.

Rejestracja


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>