Działalność IT to też działalność badawczo-rozwojowa

Od 1 października 2018 r. obowiązują zmiany w zakresie definicji prac rozwojowych. Są one istotne szczególnie dla firm z szeroko pojętej branży informatycznej, które korzystają z tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Zmiany w zakresie definicji prac rozwojowych zostały wprowadzone poprzez nowelizację ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, do której odwołują się przepisy ustaw podatkowych (odpowiednio CIT i PIT). Nowe definicje mają zastosowanie również w zakresie ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Wraz z początkiem października art 4 ust. 3 znowelizowanej ustawy definiujący prace rozwojowe wprowadził doprecyzowanie dotyczące działalności informatycznej. Zgodnie z jego aktualnym brzmieniem prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Chcesz wiedzieć więcej na temat ulgi na działalność badawczo-rozwojową? Zapraszamy do obejrzenia webcastu „Pakiet ulg dla innowacyjnych: IP Box, ulga na B+R i inne instrumenty wsparcia”.

Zobacz webcast


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>