W rok dookoła Polskiej Strefy Inwestycji, czyli PSI staje się faktem!

Od środy, 5 września, formalnie można ubiegać się o decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Wakacje to miał być czas na finalizację rozporządzeń wykonawczych do ustawy o wspieraniu inwestycji, która 30 czerwca 2018 r. weszła w życie i wprowadziła nowy system udzielania zwolnień podatkowych dla inwestorów. System ten zastąpił Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonujące w Polsce przez ponad 20 ostatnich lat. Od 30 czerwca nie można już rozpocząć procedury ubiegania się o zezwolenie strefowe na starych zasadach. Jednak równocześnie do tej pory nie było możliwości ubiegania się o nową ulgę, gdyż cały czas nie było przepisów wykonawczych do ustawy. Miały wejść w życie jeszcze w wakacje.

Prace nad zapisami rozporządzenia z przepisami wykonawczymi trwały od listopada zeszłego roku, kiedy pojawił się pierwszy projekt. W międzyczasie kilka razy uległy one diametralnym zmianom, a ostatnia wersja została opublikowana w lipcu 2018 r. Ostatecznie Rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji zostało przyjęte w trybie obiegowym 28 sierpnia br., opublikowano je 4 września i zaczęło obowiązywać od 5 września, czyli tuż po wakacjach.

Oznacza to, że od dziś nie ma formalnych przeszkód do rozpoczynania procedury ubiegania się o decyzje o wsparciu.

Warto też wspomnieć, że historia zatoczyła koło, gdyż nowy system wsparcia, w którym cała Polska miała stać się strefą ekonomiczną, został zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego na Forum Ekonomicznym w Krynicy w ubiegłym roku. A w trakcie trwania tegorocznego Forum ta idea staje się faktem.

Szczegółowe zapisy rozporządzenia oraz ich konsekwencje dla inwestorów będziemy analizować w kolejnych wpisach. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga.

Chcesz dowiedzieć się, jak wejście w życie Polskiej Strefy Inwestycji ułatwi proces uzyskania ulg? Chcesz zaplanować całą inwestycję, aby najbardziej efektywnie wykorzystać regulację pod kątem efektywności pomocy w danym regionie? Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego webcastu „Polska Strefa Inwestycji w praktyce”.

Więcej informacji i rejestracja


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>