Czy data wejścia w życie JPK-V7M ulegnie zmianie?

W związku z dynamiczną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce i Europie przedsiębiorcy muszą zmierzyć się z wieloma nieoczekiwanymi wyzwaniami i dostosować działalność do nowych realiów. Sytuacja ta nie pozostaje również bez wpływu na podatki. Rząd planuje szereg zmian, które mają na celu pomóc przedsiębiorcom w zachowaniu płynności finansowej i ułatwić im dostosowanie się do nowej sytuacji.

Jedną z zapowiedzi rządu jest możliwość przesunięcia w czasie obowiązku składania nowego JPK_V7M/ JPK_V7K.

Czym jest JPK_V7M?

Na 2020 rok ustawodawca zaplanował wprowadzenie rewolucyjnych zmian dla podatników związanych z raportowaniem w zakresie podatku VAT. Nowe rozwiązanie polega na zastąpieniu dotychczasowych formularzy deklaracji jednym plikiem JPK zawierającym szczegółowe dane  dotyczące transakcji oraz zdarzeń mających wpływ na prawidłowość ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego. I tak JPK_V7M/JPK_V7K ma zastąpić dotychczasowo funkcjonujące deklaracje VAT-7/VAT-7K i VAT-27 oraz plik JPK_VAT jednym, rozbudowanym plikiem JPK_V7M (dla podatników rozliczających się miesięcznie) i JPK_V7K (rozliczających się kwartalnie).

Nowa forma raportowania wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami. Podatnicy sygnalizują, że wdrożenie nowego JPK wymaga dużej ingerencji w systemy finansowo-księgowe z uwagi na konieczność dostosowania odpowiednich funkcjonalności systemów informatycznych do nowych wymagań. Przedsiębiorcy zgłaszali również zastrzeżenia, że mają zbyt mało czasu na przygotowanie się do nowego sposobu raportowania. Dotyczy to szczególnie dużych przedsiębiorców, którzy nowy JPK mieli składać od 1 kwietnia 2020 r. Czy tak się stanie, okaże się jednak już niebawem.

Kiedy JPK_V7M wejdzie w życie? Czy są planowane inne podatkowe ułatwienia dla przedsiębiorców?

Zgodnie z zapowiedziami Rząd we wtorek, 17 marca 2020 r. przedstawi projekt specustawy, której celem będzie złagodzenie skutków i wpływu koronawirusa na działalność przedsiębiorców. Jednym z pierwszych założeń projektu jest przesunięcie wejścia w życie obowiązku raportowania zgodnie z nową strukturą przez dużych przedsiębiorców. Zamiast 1 kwietnia 2020 r., będą oni zobowiązani do składania nowego JPK_V7M dopiero od 1 lipca 2020 r. Obecnie nie jest pewne, czy termin składania JPK_V7M/JPK_V7K zostanie też przesunięty dla pozostałych podatników VAT, dla których termin rozpoczęcia raportowania według nowego schematu to obecnie 1 lipca 2020 r. Prace nad specustawą wprowadzającą pakiet osłonowy dla przedsiębiorców trwają. W pracach tych pomagają rządowi także doradcy podatkowi. Zapowiadana specustawa może obejmować także szerszy katalog ułatwień podatkowych. O wszystkich zmianach w przepisach związanych z tą nadzwyczajną sytuacją będziemy Państwa informować na bieżąco.

Dowiedz się więcej:

Rozwiązanie EY: Koronawirus COVID-19 Kluczowe wytyczne dla Pracodawców

 

 


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>