Członkowie zarządu minus VAT

Michał Lesiuk
Michał Lesiuk Associate Partner
kontakt

Ostatnia interpretacja ogólna Ministra Rozwoju i Finansów wskazuje na minimalizację ryzyka naliczenia VAT od kontraktów menedżerskich.

Minister Rozwoju i Finansów wydał 6 października interpretację ogólną dotyczącą naliczania podatku VAT od kontraktów menedżerskich. Kluczowa dla tej analizy jest kwestia ponoszenia odpowiedzialności osób zarządzających wobec osób trzecich za szkody wyrządzone z tytułu prowadzonej działalności.

Menedżerowie, którzy wykonują obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych (umów menadżerskich, umów o zarządzanie itp.), nie powinni być opodatkowani VAT, jeśli są spełnione trzy przesłanki:

• Warunki wykonywania czynności (menedżer nie ponosi ryzyka ekonomicznego związanego z zarządzanym majątkiem)
• Wynagrodzenie (stałe, możliwa część zmienna do 50% – o ile nie jest to spółka publiczna, w której część zmienna może wynosić 100%)
• Odpowiedzialność zlecającego wobec osób trzecich (odpowiedzialność jest po stronie spółki, a nie zarządzającego)

Jeśli choć jeden z tych warunków nie będzie spełniony, umowa menedżera powinna podlegać opodatkowaniu VAT – wskazuje resort finansów. Kontroler skarbowy w takim wypadku nakaże naliczenie VAT od wynagrodzenia menedżera (głównie chodzi o członków zarządu).


Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>