Bezpieczny pakiet ulg dla stawiających na rozwój

Agnieszka Roman
Agnieszka Roman Starszy Menedżer
kontakt

Przyjęło się uważać, że system ulg badawczo-rozwojowych jest adresowany przede wszystkim dla wysoce zaawansowanych działań badawczych, laboratoryjnych, doświadczalnych i prototypowania. Tymczasem z preferencji mogą korzystać także firmy, które np. udoskonalają istniejący już produkt.

Od kilku lat umacnia się trend wspierania działalności badawczo-rozwojowej przez polskiego ustawodawcę. Dowodem tego jest poszerzanie wachlarza ulg i preferencji podatkowych dla firm, które stawiają na nowe rozwiązania. I tak,

  • w 2016 r. wprowadzono w 2016 r. ulgę na działalność badawczo-rozwojową w nowej formule (tzw. ulga B+R);
  • w 2018 r. wprowadzono na terenie całego kraju Polską Strefę Inwestycji, w ramach której inwestorzy mogą korzystać ze zwolnień z podatku dochodowego w związku z realizacją nowych inwestycji (zarówno przemysłowych, jak i usługowych);
  • od 2018 r. wprowadzono w ustawie o PIT katalog branż, które mogą uwzględnić 50% koszty uzyskania przychodów za wykorzystanie lub przeniesienie praw do pracy chronionej prawem autorskim – dla pracowników kreatywnych, tylko w określonych obszarach, w tym jednak  dla działalności B+R;
  • od 2019 r. obowiązuje 5% stawka PIT/CIT podatku dla dochodów uzyskiwanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (tzw. ulga IP Box).
Problem z definicją

Jak widać dostępny system ulg daje wiele możliwości. Okazuje się jednak, że wiele firm z niego nie korzysta, w dużej mierze dlatego, że niesłusznie przyjmują, iż nie jest on adresowany do nich. Problematyczne jest dla nich właściwe zinterpretowanie definicji działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z ustawami PIT i CIT działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

W praktyce przyjęło się, że definicja ta odnosi się tylko do wysoce zaawansowanych działań badawczych, laboratoryjnych, doświadczalnych, czy prototypowania. Tymczasem działalność B+R (w szczególności opierając się na szerokiej definicji prac rozwojowych) to także np. udoskonalenie procesu produkcji, produktu, czy inne działania, których celem jest szeroko pojęty rozwój konkurencyjności organizacji. Jaka ulga?

Zakładając, że podatnik ustali, że jego działalność jest działalnością badawczo-rozwojową, może się okazać, że nie będzie miał pewności, z jakich dokładnie preferencji może skorzystać – tylko z jednej, z wybranych, czy ze wszystkich jednocześnie. Niektóre z tych ulg mogą się wzajemnie wykluczać (np. korzystanie z ulgi B+R dla kosztów alokowanych do działalności zwolnionej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji).

Jednak w wielu przypadkach jest wręcz przeciwnie, preferencje wzajemnie się uzupełniają. Dobrym przykładem jest zastosowanie ulgi B+R przy projekcie grantowym do tej części, która nie została sfinansowana dotacją.

Scenariuszy może być jednak więcej.

Jeśli:
nie masz pewności czy Twoja działalność jest działalnością B+R, albo
nie wiesz z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać,
wypełnij krótki test i sprawdź możliwe do zastosowania ulgi podatkowe w Twojej firmie!

 

Więcej informacji
Rozwiązanie EY: Miliony oszczędności dzięki pakietowi ulg

Bądź na bieżąco
Otrzymuj najnowsze informacje o zmianach w prawie i podatkach bezpośrednio na swojego maila.

Zapisz się na newsletter >>