X Kongres Antyfraudowy – relacja z wydarzenia

Daria Graczyk
Daria Graczyk Konsultant
kontakt

24 października br. w warszawskim Hotelu Polonia Palace odbył się X Kongres Antyfraudowy zorganizowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF). Po raz kolejny EY miał przyjemność być patronem merytorycznym wydarzenia.

Wydarzenie, jak co roku, zgromadziło liczne grono specjalistów zajmujących się problemem wyłudzeń i fraudów w sektorze finansowym. Problem ten jest szczególnie istotny dla podmiotów rynku finansowego, które narażone są w codziennej działalności na zjawisko nadużyć. W dobie stale rosnącego zagrożenia pojawia się potrzeba nieustannego poszukiwania rozwiązań pozwalających instytucjom finansowym przeciwdziałać temu zjawisku. X Kongres Antyfraudowy był, zatem okazją do bezpośredniej wymiany poglądów i doświadczeń oraz sprawdzonych dobrych praktyk w zwalczaniu nadużyć.

Jubileuszowy kongres otworzyło wystąpienie dr Mirosława Bieszkiego, doradcy ekonomicznego w ZPF i Marcina Bizonia, Associate Partnera w EY. Następnie, Katarzyna Łukasik-Gogol, menedżer z Działu Zarządzania Ryzykiem Nadużyć EY podsumowała wyniki tegorocznej odsłony projektu badawczego „Badanie nadużyć w sektorze finansowym”, prowadzonego wspólnie od 10 lat przez EY Polska i ZPF.

Okazuje się, że mimo rosnącej skali zjawiska nadużyć, badane instytucje pozytywnie oceniają ich poziom przygotowania do walki z nadużyciami. Nakłady finansowe, a także skuteczność stosowanych metod przeciwdziałania nadużyciom przekładają się na pozytywne nastroje w sektorze finansowym wynikające z utrzymania strat w tytułu nadużyć na podobnym poziomie, co rok wcześniej. Więcej o wynikach badania wkrótce na naszym blogu.

Podczas tegorocznej konferencji poruszono też zagadnienie fintechyzacji usług finansowych i idącego za nią wpływu na bezpieczeństwo danych. Prelegenci podzielili się swoją wiedzą na temat narzędzi przeciwdziałania cyfrowym nadużyciom. Wskazali na konieczność budowania zintegrowanej strategii zarządzania ryzykiem operacyjnym, która uwzględniałaby rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Zdaniem mówców, instytucje powinny także wykorzystywać możliwości i korzyści płynące z korelacji stosowanych przez nie systemów bezpieczeństwa. Co ciekawe, w wielu przypadkach dotkniętych nadużyciem, zawodzą niedostateczne zasady bezpieczeństwa. Okazuje się, że użytkownicy systemów często zapominają chociażby o aktualizacji oprogramowania antywirusowego czy też nie stosują żadnych narzędzi szyfrowania danych.

Coraz większe zagrożenie dla sektora mogą stanowić nowe zjawiska technologiczne, między innymi „deepfake”. Przestępcy wykorzystują złośliwe oprogramowania, dzięki którym są w stanie stworzyć sztuczną postać swojej ofiary, dokładnie odwzorować jej wygląd, jak również zmodulować głos czy nadać odpowiedni akcent. Możliwości sztucznej inteligencji są niemal nieograniczone. Za jej pomocą oszuści mogą już nawet łamać zabezpieczenia biometryczne. Prelegenci apelowali o zachowanie odpowiedniej higieny w cyfrowym świecie i rozważność w korzystaniu z dobrodziejstw wirtualnej rzeczywistości.

Kolejnym tematem podniesionym podczas X Kongresu Antyfraudowego była innowacyjność rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Obserwujemy, że na popularności coraz bardziej zyskuje technologia uczenia maszynowego, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy do „uczenia się” z zasobów Big Data. Podczas sesji online, coraz częściej zbiera się dane użytkowników umożliwiające szybką reakcję właściciela strony internetowej na próby oszustw, w tym wyłudzeń. Typ danych, który może posłużyć identyfikacji sygnałów ostrzegawczych, to między innymi zdjęcie tęczówki oka, rodzaj używanego sprzętu, typ połączenia, a nawet sposób pisania na klawiaturze. Warto podkreślić, że gromadzenie powyżej wymienionych informacji zdecydowanie wpływa na szybkość wykrycia oszusta w sieci.

X Kongres Antyfraudowy był też okazją dla specjalistów do podzielenia się poglądami i doświadczeniami wykorzystania sztucznej inteligencji w walce z nadużyciami. Obecnie jesteśmy świadkami transformacji cyfrowej, która mimo idących za nią wielu korzyści, nieuchronnie wpłynie na poziom zachowywanej przez nas prywatności. Zdalne możliwości korzystania z usług finansowych, wirtualni asystenci (chatboty) czy inteligentne urządzenia to rozwiązania, które dają wiele możliwości dla ich normalnych użytkowników, jak i przestępców. Pomimo stosowania zaawansowanych narzędzi i przeznaczania dużych pieniędzy na zabezpieczenia, dowiadujemy się, że liczba cyberataków wzrosła w 2018 roku dwukrotnie w stosunku do roku 2017.

Podczas towarzyszących prelekcjom dyskusji panelowych nie zabrakło odniesień do nowych regulacji (np. PSD2) związanych z walką z nadużyciami i postulatów edukacji w celu zwiększania świadomości społeczeństwa czy budowania przewagi konkurencyjnej na bazie bezpieczeństwa. Niezwykle istotne jest, aby rozwój świata cyfrowego, a w nim rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, następował równolegle z kształceniem jego docelowych użytkowników.

Pełny program X edycji Kongresu Antyfraudowego dostępny jest tutaj.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>