Wyższy limit płatności zbliżeniowych

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Od 17 lipca zostanie podniesiony limit płatności zbliżeniowych bez podawania PIN. Ma on wynieść 100 złotych dla jednej transakcji w miejsce dotychczasowych 50. Obecny limit został ustalony w 2007 roku a od tego czasu wartość złotówki spadła.

Limit płatności zbliżeniowych bez podawania PIN jest w Polsce jednym z najniższych w Europie. Jednocześnie jesteśmy entuzjastami płatności zbliżeniowych, również przy użyciu telefonów czy innych urządzeń. W płatnościach przy użyciu gadżetów zajmujemy piąte miejsce w Europie i szóste na świecie. Przy użyciu kart wydajemy, co kwartał 100 miliardów złotych. To kwota, za którą można wybudować dwa i pół tysiąca kilometrów dróg i autostrad – wyliczył portal Money.pl. 

Data 17 lipca wynika z deklaracji jednej z organizacji płatniczych działających na naszym rynku. Nie oznacza to jednak, że tego dnia będziemy mogli zapłacić bez PIN we wszystkich sklepach. 17 lipca rozpocznie się proces, który doprowadzi do tego, że limit płatności zbliżeniowych zostanie podniesiony. Do nowego limitu będą się musiały dostosować banki i operatorzy terminali. Ponieważ to opłacalna zmiana, zapewne nie potrwa to długo.

Podniesiony limit płatności zbliżeniowych bez podawania PIN nie oznacza zwiększenia ryzyka użytkownika w przypadku utraty karty. Użytkownik ponosi ryzyko tylko do kwoty 50 euro. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio szybko zgłosi kradzież czy zgubienie karty. Reguluje to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady PSD2. Nakłada ona na banki obowiązek wymagania kodu PIN, przy co piątej transakcji zbliżeniowej. Kod będzie też wymagany, jeśli skumulowana wartość transakcji zbliżeniowych osiągnie kwotę 150 euro.

Jak wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego Polska ma najniższy w Europie poziom oszustw przy użyciu kart płatniczych. Wskaźnik wynosi tylko 0,005 proc wartości wszystkich transakcji.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>