Wyszukiwarka płatników VAT już działa

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Wyszukiwarka płatników VAT zaczęła działać w połowie stycznia. Zawiera ona informacje o firmach:

  • dla których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji,
  • wykreślonych z rejestru VAT,
  • których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.

Uruchomienie ogólnodostępnej wyszukiwarki wynika z wejścia w życie ustawy mającej na celu przeciwdziałanie wyłudzeniom skarbowym. W szczególności chodzi o wyłudzenia podatku VAT, którymi zajmują się zorganizowane grupy przestępcze. Generują one nieprawdziwe transakcje w ramach tak zwanych karuzeli. W rezultacie, wyłudzają zwrot podatku VAT, który nigdy nie został zapłacony.

W wyszukiwarce można znaleźć firmę z wykorzystaniem jej numeru NIP. Należy go podać w postaci ciągu liczb bez żadnych znaków oddzielających. Można też wyszukiwać podmioty po nazwie. We właściwym polu należy wpisać minimum pięć kolejnych znaków z nazwy firmy.

Wyszukiwarka płatników VAT podzielona jest na dwa wykazy. Należy wybrać czy poszukujemy firmy, która nie została zarejestrowana lub została wykreślona z rejestru podatników VAT, czy chcemy znaleźć podmiot wykreślony z rejestru, a następnie do niego przywrócony. W wynikach wyszukiwania uzyskamy miedzy innymi wszelkie dane rejestrowe i adresowe firmy, informacje o osobach nią zarządzających oraz daty rejestracji, wykreślenia i ewentualnie przywrócenia jako płatnika VAT.

Wyszukiwarka płatników VAT jest jednym z elementów nowego prawa powołującego System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej. Narzędzie to ma docelowo sprawdzać cztery miliony rachunków firmowych na dobę. Zarówno prowadzonych w bankach, jak i w SKOK-ach. Według zadanych algorytmów, system ma typować transakcje, które mogą mieć na celu wyłudzenia VAT. Podejrzane konto może zostać zablokowane na 72 godziny przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a kolejną decyzją – na trzy miesiące.

Jeśli zainteresował Państwa przedstawiony artykuł, serdecznie zachęcamy do lektury Webskiego bloga o podatkach i prawie, prowadzonego przez ekspertów EY, a w szczególności publikacji o korzystaniu z nowej bazy do weryfikacji kontrahentów oraz artykułu o wykazie podmiotów wykreślonych i przywróconych.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>