Wyłudzenia odszkodowań coraz powszechniejsze albo częściej wykrywane

Fraudbuster
Fraudbuster Pogromca Korupcji i Nadużyć
kontakt

Zakłady ubezpieczeń wykryły w zeszłym roku wyłudzenia odszkodowań bądź ich próby na kwotę 130 milionów złotych. Największy wzrost przestępczości odnotowano w ubezpieczeniach na życie, wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

W 2013 roku wykryto o 41 % więcej przestępstw na rynku ubezpieczeń na życie niż rok wcześniej. Ujawniono łącznie 386 wyłudzeń czy ich prób. Wartość wyłudzanych kwot osiągnęła 10,1 miliona złotych. Było to więcej o 58% niż rok wcześniej. Średnia wartość wyłudzenia odszkodowania to 26 tysięcy złotych – informuje PIU.

Najwięcej nieprawidłowości, 41% było związanych ze śmiercią ubezpieczonego. Po 17% spraw dotyczyło trwałego inwalidztwa na skutek wypadku oraz leczenia szpitalnego lub operacji.

Dużo powszechniejsze są wyłudzenia odszkodowań w tak zwanym dziale II (pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz majątkowe). Takich zdarzeń wykryto w zeszłym roku 7967, to jest o 3% więcej niż rok wcześniej. Wartość wyłudzeń wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 16% do 120 milionów złotych. Średnia wartość wyłudzenia osiągnęła 15 tysięcy złotych.

Najwięcej zdarzeń, 66%, dotyczyło wyłudzenia odszkodowania z tytułu OC komunikacyjnego. 23% to wyłudzenia z tytułu Autocasco a 2% NNW.

„W przypadku ubezpieczeń Autocasco średnie wyłudzenie sięga kwoty 18 tys. zł. Oznacza to, biorąc pod uwagę średnią rynkową cenę AC, że jedno przestępstwo kosztuje tyle, ile roczna składka aż 17 uczciwych kierowców. Z kolei w przypadku OC komunikacyjnego, średnie wyłudzenie sięga 11 tys. zł, co oznacza równowartość rocznych składek za OC, płaconych aż przez 25 kierowców”, informuje Polska Izba Ubezpieczeń.

– Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że głównymi poszkodowanymi przez przestępców ubezpieczeniowych są klienci zakładów ubezpieczeń. To bowiem ze składek płaconych przez klientów wypłacane są odszkodowania i świadczenia. Tak działa każdy system ubezpieczeniowy. Zjawisko przestępczości ubezpieczeniowej i społeczne przyzwolenie na nią, wprost przekłada się na ceny ubezpieczeń, powiedział Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Prezes PIU zwrócił uwagę, że z jednej strony rośnie skuteczność zakładów ubezpieczeń w wykrywaniu przestępstw, ale z drugiej strony rośnie też profesjonalizacja przestępców.


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>