Włoska mafia wykorzystuje wycofane liry do nielegalnych transakcji

Laura Benachir
Laura Benachir Starszy Analityk
kontakt

Pomimo, że liry zostały wycofane z obiegu 28 lutego 2002 roku, włoska policja nadal znajduje banknoty i monety, wykorzystywane w nielegalnych transakcjach.

Jak podaje serwis Bloomberg, w czerwcu 2019 roku, we włoskim parlamencie, miało miejsce przesłuchanie zastępcy naczelnika Guardia di Finanza – Giuseppe Arbore, nawiązujące do rządowego projektu ustawy, mającej na celu uproszczenie krajowego systemu podatkowego.

Giuseppe Arbore, zajmujący się walką z przestępstwami finansowymi, potwierdził przed Komisją Finansów Senatu, że w trakcie prowadzonych śledztw policja nadal znajduje duże ilości lirów, których sposób użycia oraz wymiany na funkcjonującą walutę (najprawdopodobniej euro) wciąż nie jest do końca potwierdzony. Poproszony o podanie przykładów, odmówił, motywując to utajnieniem trwających dochodzeń.

Włoski serwis informacyjny podaje, że pod koniec marca 2019 roku, Guardia di Finanza odnalazła liry i to w znacznej ilości ukryte w sejfach klanu Casalesi z Neapolu (jednej z najsłynniejszych włoskich organizacji kryminalnych).

Zastępca naczelnika stwierdził, że proceder polega na akceptowaniu wewnątrz jednej organizacji danego środka płatniczego do rozliczeń nielegalnych transakcji, pomimo braku jakiejkolwiek prawnej wartości poza jej kręgiem. W 2016 roku opublikowano dane statystyczne, według których Włosi byli wówczas w posiadaniu około 1,3 mld lirów, których wartość wynosiła około 670 mln euro.

Powiązane wpisy


Napisz komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>